Skip to main content

Elon Musk’ın satın aldıktan sonra ismini X olarak değiştirdiği Twitter, Fidelity’e göre bu süre zarfında yüzde 71 değer kaybına uğradı.

Elon Musk’ın 2022 yılının son çeyreğinde 44 milyar dolara satın aldığı Twitter’ı (yeni adıyla X) değerleyen Fidelity, şirketin değerinin o güne kıyasla yüzde 71 azaldığı iddiasında. Fidelity’nin Musk’ın 33,5 milyar doları özsermayeden oluşan bir anlaşma ile Twitter’ı satın almasına yardımcı olan grubun bir parçası olduğu biliniyor. Musk, anlaşma ile Twitter’ın tüm hisselerini satın alarak, özel bir şirket haline getirmiş; daha sonra da ismini X olarak değiştirmişti.

Anlaşma için atılan imzaların mürekkebi kurumadan binlerce çalışanı işten çıkaran Musk, reklamverenlere karşı takındığı tavırla da eleştirilmişti.

İsrail-Filistin Savaşı ile ilgili olarak X’te görüş bildiren ve bir İsrail ziyareti de gerçekleştiren Musk, X’te paylaşım yapan ve Yahudilerin beyazlara karşı nefreti körüklediğini söyleyen bir kullanıcıya katılmıştı. Önce bu paylaşıma katıldığı için özür dileyen, pişman olduğunu belirten Musk, daha sonra katıldığı bir panelde mesajının antisemitik olmadığını söyleyerek, X’i protesto eden reklamverenlere çıkışmıştı. Özellikle Disney CEO’su Bob Iger’ı hedef alan Musk, kendisini para ile tehdit ettiğini söylediği reklamverenleri umursamadığını belirterek açık bir şekilde küfretmişti.

Musk her ne kadar antisemitizme ve nefreti körükleyen açıklamalara ve hamlelere karşı olduğunu belirtse de büyük reklamverenlerin platformdan çekilmesine engel olamadı.

Kaynak: X now worth 71% less than when Musk bought it, Fidelity estimates – Yahoo! Finance