Skip to main content

Xiaomi ve Leica yeni bir iş ortaklığına imza attı ve Xiaomi x Leica Optik Enstitüsü‘nü tanıttı.

Xiaomi ve Leica Camera AG, Xiaomi x Leica Optik Enstitüsü’nü kurduklarını duyurdu. Paylaşılan bilgilere göre; optik teknolojileri odağına alan enstitü, dijital görüntüleme ve yapay zekâ teknolojileri dahil olmak üzere, pek çok entegre disiplinler arası bilimi bir araya getirmeye hazırlanıyor.

Xiaomi tarafından yapılan açıklamada daha önce yaptığı iş birliklerini de temel alan Xiaomi x Leica Optik Enstitüsü’nün, mobil cihazlarda optik performansta çığır açacak bir endüstri standardını birlikte geliştirerek teknoloji ve kullanıcı deneyimi açısından çıtayı yükselttiği ifade ediliyor. Şirketin açıklamasına göre; Xiaomi 14 Ultra, bu standardın gelişiminde ilk kilometre taşı olarak görev yapacak ve mobil görüntüleme konusunda benzersiz bir optik performans sunacak.

Xiaomi x Leica Optik Enstitüsü, mobil fotoğrafçılık çağında gelişmiş bir mobil görüntüleme optik sistemi oluşturmayı hedefliyor. Enstitü, Leica ve Xiaomi’nin güçlerinden faydalanarak, ultra hassas optik lenslerin kompakt bir formda tasarlanması, hesaplamalı fotoğrafçılıkta en iyi performansın elde edilmesi, lensler için en katı optik standartların korunması ve en yeni optoelektronik teknolojilerinin araştırılması ve uygulanması gibi dört ana teknik faktöre odaklanıyor.

Xiaomi ve Leica, hedeflerine ulaşmak için önemli kaynakları yatırım yaptı ve 200’den fazla uzmanı bir araya getirerek bir ekip kurdu. Bu kapsamda, Noctilux ve APO serisi gibi ikonik tasarımların yanı sıra, Leica’nın dördüncü nesil lenslerinin arkasındaki optik tasarımcı Peter Karbe, Optik Uzman olarak görev alacak. Xiaomi’nin Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Xiaomi Cep Telefonu Departmanı Başkanı Zeng Xuezong, Direktör, Xiaomi’nin Yazılım Teknik Ekibi Başkanı Yi Yan ve Kamera Departmanı Genel Müdürü Wang Xuanran da Direktör Yardımcıları olarak görev alacak.

Açıklamada paylaşılan bilgilere göre; enstitüye güçlü Ar-Ge kaynağı desteği sağlayan Xiaomi, bu doğrultuda Pekin’de kamera donanımı, görüntüleme ve objektif ve subjektif görüntü kalitesi değerlendirmesi gibi konulara odaklanan üç büyük laboratuvar kurma planları yapıyor. Bu laboratuvarların toplam 2644 metrekarelik bir alana yayılacağı ve en iyi, en büyük ve en otomatik kamera laboratuvarları arasında yer alacağı belirtiliyor.

Xiaomi Group Ortağı ve Başkanı William Lu, konuya ilişkin açıklamasında şunları söylüyor: “Xiaomi x Leica Optik Enstitüsü aracılığıyla, her iki tarafın güçlü yönlerinden daha fazla yararlanacak, mobil görüntüleme optik yeteneklerinin sınırlarını sürekli olarak genişletecek ve mobil görüntüleme çağına sürekli olarak öncülük edeceğiz.”

Leica CEO’su Matthias Harsch ise, Xiaomi ile iş birliklerinin başarılı olduğunu ve Xiaomi 14 Ultra’daki optik sistemin bugüne kadar mobil cihazlarda kullanılan en iyi Summilux lensler olarak yeni nesil mobil optik görüntülemeye öncülük edeceğini belirtiyor. Harsch, bu enstitünün hayata geçmesiyle, mobil görüntüleme alanında yeni bir çağa öncülük ederek mobil görüntülemenin sınırlarını zorlamayı ve gelişmiş bir mobil görüntüleme optik sistemi oluşturmayı hedeflediklerine dikkat çekiyor.