Skip to main content

Google, yeni açık kaynak yapay zekâ modeli Gemma’yı duyurdu.

Google, geliştiricilerin ve araştırmacıların yapay zekâyı sorumlu bir şekilde oluşturmalarına yardımcı olmak amacıyla, yeni nesil açık kaynak modelini tanıttı.

Google tarafından yapılan açıklamaya göre, Gemma model ailesi, Gemini ile aynı araştırma ve teknolojiyle oluşturuldu ve son teknoloji açık kaynak modeline sahip.

Yapılan açıklamada, Google DeepMind ve Google’daki diğer ekipler tarafından geliştirilen modelin, Gemini’dan ilham aldığı ve adının Latince’de “değerli taş” anlamına geldiği belirtiliyor.

Paylaşılan bilgilere göre Google, yeni modellere ek olarak geliştirici inovasyonunu destekleyecek, işbirliğini teşvik edecek ve Gemma modellerinin sorumlu kullanımına rehberlik edecek araçları da yayımlıyor.

Dün itibarıyla dünya çapında kullanıma sunulan Gemma’nın, Gemma 2B ve Gemma 7B olmak üzere iki boyutta piyasaya sürüldüğünü belirten Google, açıklamasında Yeni Sorumlu Üretken Yapay Zekâ Araç Seti’nin Gemma ile daha güvenli yapay zekâ uygulamaları oluşturmak için rehberlik ve temel araçlar sağladığını ifade ediyor.

Kaynak: Gemma: Introducing new state-of-the-art open models – Google