Skip to main content

TED Üniversitesi, yapay zekâ projesi NavigaAI Robomentor ile öğrencilerinin eğitim süreçlerini kolaylaştırıyor.

TED Üniversitesi (TEDÜ) ve NavigaAI, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenen proje kapsamında, üretken yapay zekâyı öğrenim süreçlerinde uygulamaya başlıyor. Böylece, öğrencilere kişiselleştirilmiş ve interaktif bir öğrenme deneyimi sunmayı hedefliyor.

Paylaşılan bilgilere göre; NavigaAl’ın Robomentor projesinin geliştirme sürecinde yer almasının ardından bir başarıya daha imza atmaya hazırlanan TEDÜ, Girişimcilik Destek Programı (BIGG) kapsamında TÜBİTAK tarafından desteklenen projeyi Makine Öğrenmesi ve Veri Analitiği derslerine dahil edecek.

TEDÜ Öğretim Üyesi Dr. Hakan Emekci

TEDÜ Öğretim Üyesi Dr. Hakan Emekci

NavigaAI’ın liderliğindeki projenin başında yer alan TEDÜ Öğretim Üyesi Dr. Hakan Emekci, TÜBİTAK BIGG desteğinin, NavigaAI’ın bu inovatif projeyi üniversitelerdeki öğrenim süreçlerini daha etkileşimli ve verimli hale getirmek üzere tasarlamasına önayak olduğunu ifade etti.

Projenin geliştirme aşamasında görev alan TEDÜ Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, konuya ilişkin açıklamasında, “Alanımızda bir ilke imza attığımız bu yapay zekâ projesiyle, online ve gerçek zamanlı eğitim verme konusunda yeni bir çağın kapılarını aralıyoruz. Öğrenim süreçlerini daha etkileşimli ve verimli hale getirmeyi amaçladığımız projeyle, kişiselleştirilmiş bir öğrenme deneyimi sunmayı hedefliyoruz” dedi. Prof. Dr. Sabuncuoğlu’na göre, geliştirdikleri yapay zekâ modeli, öğrencilere interaktif bir öğrenme modeli oluşturacak.

7/24 erişilebilen bir yapay zekâ eğitmeni

TEDÜ Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu

TEDÜ Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu

Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, yapay zekâ projesinin öğrencilerin ders materyallerini daha iyi anlamalarına ve daha hızlı öğrenmelerine yardımcı olacağını belirterek, “Öğrencilerimiz, Robomentor projesi ile 7/24 erişilebilen bir yapay zekâ eğitmen ile tanışacak, online ve gerçek zamanlı eğitim alacak. Öğrenme süreçlerini kolaylaştırırken, eğitim materyallerini yapay zekâ ile destekleyecek ve derse daha aktif katılacak” dedi.

Prof. Dr. Sabuncuoğlu, eğitim sektöründeki dijitalleşmenin öğrencilerin çalışmalarını yapay zekânın asistanlığında zenginleştirmesini kolaylaştırdığını vurgulayarak şunları söyledi: “Biz de bu inovatif projeyle globaldeki teknolojik trendleri eğitim sistemimize entegre ediyoruz. Gelişmelere yalnızca seyirci kalmıyor, tüm imkânları öğrencilerimiz için faydaya dönüştürmeye odaklanıyoruz.”