Skip to main content

Türkiye’deki müşteriler, yeni Amazon CloudFront Edge Location ile gecikme süresinde yüzde 30’a kadar iyileşme ve ek siber güvenlik koruması kazanacak.

Amazon Web Services (AWS), İstanbul Türkiye’deki ilk Amazon CloudFront Edge Location’ın (uç konum) faaliyete geçtiğini duyurdu. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre; yeni Edge Location, AWS’nin küresel ağına güvenli, güvenilir ve yüksek performanslı bağlantı sunuyor. Bunun yanı sıra Amazon CloudFront, AWS Shield ve AWS Web Uygulaması Güvenlik Duvarı (WAF) gibi AWS hizmetlerini destekliyor. Paylaşılan bilgilere göre; Türkiye’deki müşteriler, yeni Edge Location üzerinden iletilen verilerin gecikme süresindeki yüzde 30’a varan iyileştirme sayesinde son kullanıcılara daha hızlı yanıt veren uygulamalar sunabilir.

AWS’nin açıklamasına göre yeni AWS Edge Location’ı, veri, video, uygulama ve uygulama programlama arayüzlerinin (API’ler) dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılara ulaştırılmasını hızlandıran son derece güvenli bir içerik teslim ağı (CDN) olan Amazon CloudFront’un sağladığı tüm avantajları beraberinde getiriyor. Yerel Amazon CloudFront müşterileri, içerikleri Türkiye Edge Location’ında önbelleğe alarak gelişmiş performans, ağ güvenliği ve uygulama düzeyinde korumadan yararlanabilir.

AWS açıklamasında, tüm bulut sağlayıcıları arasında en büyük küresel altyapı ayak izine sahip olduğunu belirterek “Amazon CloudFront Edge Location’ın kullanıma sunulması sayesinde Türkiye, 51 ülkedeki 100’den fazla şehirde, 600’den fazla CloudFront varlık noktası (POP) ve 13 bölgesel uç önbelleğinden oluşan ve en yüksek kalitede ağ performansıyla en güvenli, güvenilir ve ölçeklenebilir bulut bilişim ortamını sunmak üzere tasarlanmış ve oluşturulmuş AWS küresel altyapı ağına bağlanmış oldu” dedi.

Açıklamada aktarılanlara göre; Amazon CloudFront, trafik şifreleme ve erişim denetimleriyle güvenliği artırıyor. Tüm Amazon CloudFront Edge Location’ları, AWS Shield ile birlikte kullanıldığında uygulama gecikmesini ve kesinti süresini en aza indiren, her zaman açık bir ağ akışı izleme ve satır içi saldırı azaltma hizmeti sayesinde altyapı düzeyinde dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) tehditlerine karşı korunuyor.

Öte yandan müşteriler, kullanıma hazır AWS Web Uygulaması Güvenlik Duvarı (WAF) korumasıyla yaygın güvenlik açıklarına ve bot saldırılarına karşı koruma sağlamak için güvenlik kuralları oluşturup yapılandırabiliyor.

AWS Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın

AWS Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın

AWS Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın konuyla ilgili “Amazon CloudFront ile startup’lardan ticari kuruluşlara ve kamu sektörü kuruluşlarına kadar geniş bir yelpazedeki tüm müşterilerimiz daha hızlı içerik teslimi ve gelişmiş güvenlikten faydalanıyor. Lansmanını Ocak ayında yaptığımız AWS Outposts’un Türkiye’de kullanıma sunulmasının ardından şimdi CloudFront’un Türkiye’deki yeni Edge Location’ınını duyuruyoruz. Bu iki yenilik, müşterilerimizin artan ihtiyaçlarını karşılama ve yerel işletmelerin büyümesine ve Türkiye’deki ekonomik üretkenliğin artmasına yardımcı olma konusundaki kararlılığımızı vurguluyor. Kuruluşları, bulut benimsemelerini hızlandırırken yeni Edge Location altyapımızla daha fazla desteklemek için sabırsızlanıyoruz” dedi.