Skip to main content

“100 KOBİ’nin İkiz Dönüşüm Yolculuğu” projesi ile KOBİ’lerin hem dijital hem de yeşil dönüşümünün hızlandırılması hedefleniyor.

İş Bankası ve MEXT Teknoloji Merkezi, KOBİ’lerin üretimde verimliliğinin artırılması, global arenada daha rekabetçi bir konuma gelmeleri, dijital ve yeşil dönüşüm yolculuklarının hızlandırılması amacıyla güçlerini birleştirdi.

“100 KOBİ’nin İkiz Dönüşüm Yolculuğu” Projesi, MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ve İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran’ın katılımıyla MEXT Teknoloji Merkezi’nde düzenlenen lansmanla tanıtıldı. MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, projenin Türkiye’deki KOBİ’lerin ve sanayinin geleceği için stratejik bir adım olduğunu belirterek “Amacımız, ülkemizdeki KOBİ’lerin üretimlerini daha verimli gerçekleştirerek karlılıklarını arttırması ve global rakiplerine karşı daha rekabetçi olması” dedi.

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran ise, projeye katılacak KOBİ’lerin seçiminde KOSGEB tarafından belirlenen stratejik sektörlerde yer alması, üretim yapması ve doğrudan ya da dolaylı ihracat yapması kriterlerinin önemli olduğunu vurguladı. Seçilen KOBİ’lerin dijitalleşme, enerji verimliliği yatırımları ve uygun maliyetlerle finansman desteği konularında destekleneceğini ifade etti. Proje ile MEXT’in dijital olgunluk değerlendirme analizinin yanına kaynak verimliliği çözümleriyle çevresel, sosyal, yönetişimsel sürdürülebilirlik ilkelerine uyum başlığında bir yeşil dönüşüm olgunluk analizi de ekleyeceklerini söyleyen Aran, bu projeden ilham alarak diğer KOBİ’lerin de 3 yıl içinde ikiz dönüşümlerini tamamlamasının ülke ekonomisine 269 milyar dolara varan katkı potansiyeli olduğunu ifade etti.

İş Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre; bankanın 100. yıl dönümünde başlatılan “100 KOBİ’nin İkiz Dönüşüm Yolculuğu” projesi kapsamında, öncelikle belirlenen KOBİ’lerin genel müdürlerinin katılımıyla “Yatırımın Geri Dönüşü Çalıştayı” düzenlenecek. Çalıştayda yöneticilere yatırımlarının geri dönüşünü hesaplamak için hangi ölçütleri göz önünde bulundurmaları gerektiği gerçek örnekler üzerinden aktarılacak. Çalıştay sonrasında, 100 KOBİ’nin ikiz dönüşüm analizleri MEXT tarafından katılımcı şirketlerin tesislerinde fiziksel olarak yapılacak, dijital ve yeşil dönüşüm yol haritaları sunulacak. Yol haritalarında bulunan projelerin gerçekleştirilmesi için MEXT ve İş Bankası ekosisteminde yer alan teknoloji sağlayıcıları ile KOBİ’ler bir araya getirilecek. Proje kapsamında KOBİ’lere, İş Bankası tarafından çeşitli kredi destekleri sunulacak.