Skip to main content

Renault, Renault 5 E-Tech %100 elektrikli aracının dünya lansmanını Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirecek.

Renault, 26 Şubat – 3 Mart 2024 tarihleri arasında düzenlenecek 91. Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda, Renault 5 E-Tech %100 elektrikli modelini dünyaya tanıtmaya hazırlanıyor. Şirketin açıklamasına göre aracın tanıtılacağı basın toplantısı 26 Şubat Pazartesi günü Türkiye saati ile 11.30’da başlayacak ve canlı yayın linki üzerinden izlenebilecek.

Renault, “R5VOLUTION IS A FRENCH THING” temasıyla oluşturduğu Salon 4’te bulunan 2.900 metrekarelik standında elektrikli ve hibrit olmak üzere en güncel modelleri “E-Tech %100 elektrikli: Renault 5, Megane ve Scenic” ve “E-Tech full hybrid: Espace ve Rafale”i sergileyecek.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, Renault 5 E-Tech %100 elektrikli, Renault’nun interaktif avatarı Reno’yu içeren ilk model olacak. Ziyaretçilere, standın ortasında konumlanan sergileme alanında akıllı seyahat arkadaşı Reno ile sohbet ederek etkileşime girme fırsatı sunulacak.

Fuarda ayrıca iki Ampere teknolojisi de sergilenecek:

  • Yeni AmpR Small platformu (Renault 5 E-Tech %100 Elektrikli, B segmenti EV platformunu kullanan ilk model olacak.)
  • Renault 5 E-Tech %100 elektriklinin yeni motoru, çift yönlü şarj cihazı ve optimize bataryası

Renault standında ayrıca markanın ikonik modeline yönelik Renault 5 ürünleri de yer alacak.

Renault açıklamasında Renault 5 E-Tech %100 elektrikli ikonik aracının tanıtımını, ulaşım sektöründeki beş Fransız startup ile birlikte yürüttüğü bir program olan “5 Movements” ile zenginleştirdiğini belirtiyor. Buna göre, program kapsamında ilk katlanır yelkenli bot, ilk elektrikli BMX, ilk elektrikli jet ski, ilk elektrikli kar scooterı ve ilk elektrikli foil sörf tahtası olmak üzere 5 ulaşım aracı geliştirildi. Her bir ortak proje toprak, su, hava veya kar gibi doğal bir unsurdan ilham alıyor. Ayrıca tüm bu ulaşım araçları yenilikçi, kompakt ve yüksek performanslı olarak öne çıkıyor.

Görsel: Renault