Skip to main content

Elon Musk’ın yapay zekâ şirketi xAI, 6 milyar dolar yatırım aldığını açıkladı.

Hatırlarsanız Musk’ın yapay zekâ şirketi xAI için 1 milyar dolarlık yatırım arayışında olduğunu daha önce sizlere aktarmıştık. Gün içinde de Musk’ın xAI’ın gelişimini desteklemek için “gigafactory of compute” adı verilen bir süper bilgisayar yapmayı planladığını söylemesinin ardından, xAI, yatırımcılardan 6 milyar dolar topladığını açıkladı.

Girişimin bir blog yazısında belirttiğine göre; Valor Equity Partners, Vy Capital, Andreessen Horowitz, Sequoia Capital, Fidelity, Prens Alwaleed Bin Talal ve Kingdom Holding, xAI’ın B Serisi yatırım turunun katılımcıları arasında yer alıyor.

Musk’ın X paylaşımına göre şirketin yatırım öncesindeki değerlemesi 18 milyar dolar seviyesindeydi. 6 milyar dolarlık bu yeni yatırım ile birlikte xAI’ın değerlemesi 24 milyar dolara ulaştı.

xAI, blog yazısında, yeni finansman turundan elde edilen 6 milyar doları ilk ürün grubunu piyasaya sürmek, gelişmiş bir altyapı oluşturmak ve gelecekteki teknolojilerin araştırma ve geliştirmesini hızlandırmak için kullanmayı planladığını söyledi.

Kaynak: Elon Musk’s xAI raises $6B from Valor, a16z, and Sequoia – TechCrunch