Skip to main content

Elon Musk’ın xAI’ın yapay zekâ chatbot’u Grok’un yeni versiyonuna güç verecek bir süper bilgisayar planı olduğu belirtildi.

The Information’ın haberine göre Elon Musk, yatırımcılara yaptığı açıklamada, xAI adlı girişiminin, 2025 sonbaharına kadar Grok chatbot’unun daha akıllı bir versiyonuna güç verecek bir süper bilgisayar yapmayı planladığını söyledi.

Paylaşılan bilgilere göre Musk’ın “gigafactory of compute” olarak adlandırdığı bu süper bilgisayar, on binlerce NVIDIA H100 GPU’ya dayanacak ve inşası milyarlarca dolara mal olacak. Bu devasa bilgisayarın yapımında xAI’ın, yazılım şirketi Oracle ile işbirliği yapması bekleniyor. Musk, daha önce Grok’un üçüncü versiyonunun en az 100.000 çipe ihtiyaç duyacağını söylemişti. Bu, Grok 2.0’ın eğitimi için kullanılan 20.000 GPU’nun beş katı bir artış demek oluyor.

The Information’a göre Musk, sunumda yatırımcılara planlanan GPU kümesinin bugün xAI rakipleri tarafından kullanılanlardan “en az 4 katı” büyüklüğe sahip olacağını söyledi. xAI’ın yapay zekâ chatbot’u Grok’un şu anda 1.5 sürümünde olduğunu ve metinlerin yanı sıra görsel bilgileri işleyebildiğini belirtelim.

Kaynak: Elon Musk is reportedly planning an xAI supercomputer to power a better version of Grok – engadget