Skip to main content

Bir zamanların en popüler mesajlaşma uygulamalarından biri olan ICQ, 28 yılın ardından resmen kapanıyor.

“Uh oh!” uyarı sesiyle 90’ların en popüler mesajlaşma programlarından biri olan ICQ, 28 yılın ardından resmen kapanıyor. 2010 yılından bu yana platformun sahibi olan Rus şirket VK, 26 Haziran 2024 itibarıyla ICQ’nun artık kullanılamayacağını açıkladı.

Konuyla ilgili platformun web sitesinde yer alan duyuruda, ICQ kullananların arkadaşları ve aileleriyle iletişim kurmak için VK Messenger’a, iş ortamı ve iş arkadaşları ile iletişim konusunda ise VK WorkSpace’e geçebilecekleri söyleniyor.

Gerçek zamanlı sohbet imkânı sunan ilk anlık mesajlaşma hizmetlerinden biri olan ICQ, AOL’un 1998’de satın aldığı İsrailli şirket Mirabilis tarafından 1996 yılında kuruldu. Kullanıcıların birbirleriyle bağlantı kurmak için takma adlar veya e-posta adresleri yerine kendilerine atanmış bir numara kullandıkları ICQ, ayrıca SMS mesajlaşma ve çevrimdışı olan kişilere mesaj gönderme gibi alışılmadık özelliklere de sahipti.

ICQ, AOL tarafından 1998 yılında satın alındıktan sonra büyük bir büyüme yaşadı. 2001 yılına gelindiğinde, Time Warner’ın yaptığı bir açıklamaya göre, ICQ’nun kayıtlı kullanıcı sayısı 100 milyona ulaşmıştı. AOL, 2010 yılında ise ICQ’yu Digital Sky Technologies’e (şu anki VK) sattı.

O dönemde, yalnızca bilgisayarlarda kullanılan ICQ, daha sonra Android ve iOS dahil olmak üzere diğer platformlara da taşındı. Ancak WhatsApp ve Telegram gibi uygulamaların ortaya çıkması ile popülaritesini kaybetti. VK’nın bir süredir zaten kullanım dışı olan ICQ kararı, durumu resmiyete kavuşturmuş oldu.

Kaynak: ICQ is shutting down after almost 28 years – The Verge