Skip to main content

Google Password Manager, artık aile üyeleriyle şifre paylaşımına olanak tanıyor.

Google artık kullanıcıların şifrelerini internet üzerinden kendi aile gruplarının üyeleriyle güvenli bir şekilde paylaşmalarına izin vererek, evdeki herkesin Netflix gibi paylaşılan hizmetlerin şifrelerine erişmesini kolaylaştırıyor.

Android Authority’nin haberine göre yeni özellik, şu anda kullanıma sunulan Mayıs 2024 Google Play hizmetleri güncellemelerine dahil ediliyor.

Yeni şifre paylaşımı özelliği, yalnızca Google Hesabınıza bağlı olan ve parolalarınızı ve geçiş anahtarlarınızı (passkey) Chrome ve Android’de yerel olarak saklayan şirketin hizmeti olan Google Şifre Yöneticisi’nde depolanan parolalar için geçerli. Bugün itibarıyla, yeni şifre paylaşımı özelliği mobil cihazlarda çalışıyor ancak henüz masaüstünde Chrome aracılığıyla çalışmıyor. Bir şifreyi aile üyelerinden biriyle paylaştığınızda, şifrenin bir kopyası o üyenin kendi Google Şifre Yöneticisi’ne kaydediliyor.

Bu özelliği Google onaylı aile grubunuzda olmayan kişilerle kullanamayacağınızı, ki bu grubun da en fazla 6 kişiden oluşabileceğini belirtelim. Bu yüzden, bir şifreyi başkasıyla paylaşmak istiyorsanız, ya “Nearby Share” özelliğini kullanarak bizzat paylaşmanız ya da daha basit veya daha az güvenli yöntemlere başvurmanız gerekecek.

Kaynak: You can now share passwords within your Google family group – The Verge