Skip to main content

Elon Musk, yapay zekâ şirketi xAI için 1 milyar dolarlık fon toplamaya çalışıyor.

Elon Musk, yapay zekâ şirketi xAI için Twitter’ı satın alırken harcadığı paranın 44’te birini toplamaya çalışıyor. Yani, Musk bir sonraki girişimi için 1 milyar dolarlık fon arıyor.

Bir SEC dosyasına göre Musk, adı açıklanmayan dört yatırımcıdan şu ana kadar yaklaşık 135 milyon dolar topladı ve ilk satış 29 Kasım’da gerçekleşti. Bu da 1 milyar dolarlık yatırım hedefine ulaşması için toplaması gereken 865 milyon dolar kaldığı anlamına geliyor.

Şimdiye kadar xAI, Musk’ın OpenAI’ın ChatGPT’sine, Google’ın Bard’ına ve Anthropic’in Claude’una cevabı olan Grok adlı yapay zekâ chatbot’u üzerinde çalışıyor. Grok’un web sitesinde yer alan bilgilere göre; Grok “asi bir çizgiye” sahip olacak ve diğer yapay zekâ botları tarafından reddedilen müstehcen soruları yanıtlayacak.

Sadece iki aydır geliştirilen Grok’un yakında X Premium+ aboneleri için beta olarak yayımlanacağı söyleniyor. Grok’u faklı kılan önemli bir detay da, X’te yayımlanan gerçek zamanlı bilgilerle güncelleme yapabilmesi. Ancak bu özelliğin Grok’u rakiplerinden ayırması için Grok’un X’teki yanlış ile doğru bilgiyi ayırt edecek kadar akıllı olması gerekiyor.

Bakalım Elon Musk xAI için 1 milyar dolar toplayabilecek mi bekleyip göreceğiz.

Kaynak: Elon Musk is looking to raise $1 billion for xAI – TechCrunch