Skip to main content

Hedef Portföy ve WePlay Ventures işbirliğiyle kurulan WePlay GSYF, SPK’dan onay alarak yatırımcılara sunuldu.

Son yıllarda büyük ilgi toplayan single-asset (tek varlık) GSYF (girişim sermayesi yatırım fonu) modeli ile kurulan WePlay GSYF; Türkiye, Avrupa ve Orta Asya’da 8 farklı ülkeden 38 farklı oyun girişimini portföyünde bulunduran WePlay Ventures’a ortak olacak.

Türkiye’nin lider portföy yönetim şirketlerinden Hedef Portföy tarafından hayata geçirilen WePlay GSYF’nin 10 milyon euro büyüklüğe ulaşması hedefleniyor. WePlay GSYF, yatırımcılarına WePlay Ventures’ın mevcut portföyüne ortak olma imkânı sunuyor. WePlay Ventures, WePlay GSYF ile Avrupa ve Orta Asya’daki faaliyetlerini 18 ülkeye genişletmeyi ve 4 yıl içerisinde 350 oyun girişimini portföyüne ekleyerek bölgenin en aktif oyun yatırım şirketi olmayı hedefliyor.

WePlay Ventures Yönetici Ortağı Bora Koçyiğit, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “WePlay Ventures olarak 2020 yılından beri Türkiye’deki ve bölgedeki oyun ekosisteminin gelişmesinde çok önemli katkılar sağlayarak 38 oyun girişimini bünyemize kattık. Verdiğimiz finansal desteğin yanında girişimlere sağladığımız stratejik destek ile girişimlerin çok daha hızlı ölçeklenmelerini sağlıyoruz. WePlay GSYF ile sadece Türkiye değil Avrupa ve Orta Asya’da yer alan erken aşama oyun girişimlerine ulaşarak 350’den fazla yatırım hedefi ile bölgenin en aktif oyun yatırım şirketi olmayı amaçlıyoruz.”

Oyun, %248’lik büyüme trendiyle dünyanın en hızlı büyüyen sektörü

Hedef Portföy Genel Müdürü Ercan Güner ise, “Hedef Portföy olarak girişimcilik ekosistemini destekleme vizyonumuz çerçevesinde oyun dünyasına büyük katkı sağlayan WePlay Ventures ile işbirliğine gitme kararı aldık. WePlay ve Hedef Portföy’ün ortak girişimiyle kurulan WePlay GSYF’nin küresel oyun sektöründe ‘oyun’u değiştirecek bir aktör olacağına inanıyoruz. Oyun sektörü 200 milyar dolarlık devasa pazar büyüklüğü ile dünyanın en büyük sektörlerinden biri. Aynı zamanda 3,2 milyar aktif oyuncu ve %248’lik büyüme trendiyle dünyanın en hızlı büyüyen sektörü konumunda. Hedef Portföy olarak gelecek vaat eden yenilikçi bir alana yatırım yapmaktan mutluluk duyuyor, mevcut vergi düzenlemelerinin altında %0 vergi ve %0 stopaj uygulaması bulunan WePlay GSYF’yi tüm yatırımcıların dikkatine sunuyoruz” diye konuştu.