Skip to main content

Meta, Instagram ve Facebook arası mesajlaşmayı ilk kez 2020’de tanıtmıştı, şimdi ise sürpriz bir hamleyle bu hizmeti sonlandıracağını açıkladı.

Instagram ve Facebook hesaplarını iki uygulamanın mesajlaşma özelliklerini aynı anda kullanmak için birbirine bağlayan kullanıcılara kötü bir haberimiz var. Meta’nın güncellenen yardım merkezi sayfasına göre; kullanıcılar 2023’ün Aralık ayının ortasından itibaren Instagram’da Facebook hesaplarıyla sohbet edemeyecek.

9to5Google’ın haberine göre şirket, bir tarih belirtmeden özelliğin Aralık ortasında sonlandırılacağını söyledi.

Yardım merkezi sayfasında paylaşıldığı üzere, kullanıcılar Instagram’dan Facebook hesaplarıyla yeni konuşmalar veya aramalar başlatamayacak olsa da Facebook hesaplarıyla yapılan tüm mevcut sohbetler salt okunur hale gelecek. Bu da kullanıcıların ve başkalarının bu sohbetlerde yeni mesajlar gönderemeyeceği anlamına geliyor.

Destek sayfasında aktarılan bilgilere göre Facebook hesapları, kullanıcıların hareket durumunu veya bir mesajı görüp görmediğin görüntüleyemeyecek. Bunun yanı sıra Facebook hesaplarıyla yapılan mevcut sohbetler Facebook veya Messenger’daki gelen kutusuna taşınmayacak.

Meta, platformlar arası mesajlaşma özelliğini neden sonlandıracağına dair herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak birçok kaynak Meta’nın Avrupa Birliği’nin Dijital Piyasalar Yasasından (DMA) etkilenmemek için hizmeti sonlandıracağı kanısında.

Kaynak: Meta set to discontinue cross-messaging between Instagram and Facebook – TechCrunch