Skip to main content

X, içerik üreticileri için başlattığı reklam geliri paylaşım programının şartlarını güncellediğini duyurdu.

Şirket, yaptığı paylaşımda son 3 ayda reklam geliri paylaşımı için uygunluk eşiğini 15 milyon gösterimden 5 milyon gösterime, minimum ödeme eşiğini ise 50 dolardan 10 dolara düşürdüğünü açıkladı.

Ödeme almaya hak kazanmak için kullanıcıların yine de doğrulanmış bir hesaba ve en az 500 takipçiye sahip olması gerekiyor. Çünkü X’in paylaşımından kısa bir süre sonra Musk, reklam geliri paylaşımı için yalnızca doğrulanmış hesaplardan gelen gösterimlerin dikkate alınacağını belirtti.

Ancak X, kullanıcılarına gönderilerinin doğrulanmış hesaplardan gelen gösterimlerini kontrol etmeleri için bir yol sunmuyor. Yani içerik üreticilerinin, paylaşımlarının doğrulanmış kullanıcılardan kaç görüntüleme aldığını nasıl öğrenebilecekleri net değil.

X, reklam gelirlerini doğrulanmış içerik üreticileriyle paylaşmaya Temmuz ayında başlamış ve programı dünya çapında hesapları doğrulanmış içerik üreticilerine açmıştı. İçerik üreticilerine ilk turda toplam 5 milyon dolar ödeneceğini ifade eden Musk, geçen hafta reklam geliri paylaşım programına olan yoğun ilgi nedeniyle 31 Temmuz için planlanan ödemede bir gecikme yaşandığını söyledi.

X’te ödemelerin Stripe aracılığıyla yapıldığını, yani X’ten para kazanmak için bir Stripe hesabına sahip olmak gerektiğini belirtelim. Stripe’ın ülkemizde kullanımı yasal olmadığı için Türkiye’deki kullanıcılar X’in para kazanma özelliğinden faydalanamıyor.

Kaynak: X, formerly Twitter, lowers requirements for its ad-revenue sharing program – TechCrunch