Skip to main content

OpenAI, ChatGPT’nin “özel talimatlar” özelliğini ücret ödemeyen kullanıcılara genişletiyor.

OpenAI, kullanıcılara ChatGPT’nin nasıl yanıt vereceği konusunda daha fazla kontrol sağlamanın bir yolu olan “özel talimatlar” (custom instructions) özelliğini, hizmetin ücretsiz aboneleri de dahil olmak üzere tüm kullanıcılara genişlettiğini duyurdu.

İlk olarak Temmuz ayında ChatGPT Plus aboneleri için bir beta sürümü olarak kullanıma sunulan özellik, kullanıcıların yapay zekâ chatbot’unun yanıt verirken dikkate almasını istedikleri çeşitli tercihleri ​​ve gereksinimleri eklemelerine olanak tanıyor.

Bu özellik kullanıcılara daha kişiselleştirilmiş deneyim sunmayı ve ChatGPT’nin kullanıcıların belirlediği tercihlere dayanarak daha kişisel yanıtlar vermesini amaçlıyor. Bu sayede kullanıcılar chatbot’la her etkileşim kurduğunda aynı komutları yeniden yazmak zorunda kalmıyor, böylece zaman kazanmış oluyor.

Kullanıcılar örneğin ChatGPT’den yanıtlarını belirli bir karakter sayısında tutmasını veya verdiği yanıtın tonunu özelleştirmesini isteyebiliyor.

Daha önce ChatGPT Plus aboneliği için aylık 20 dolar ödeyenlerin kullanabildiği özel talimatlar özelliği, artık iOS ve Android dahil olmak üzere hem ücretsiz hem de Plus kullanıcılarına açılacak. OpenAI, ayrıca özel talimatlar özelliğinin artık sohbet geçmişi kapalıyken bile kullanılabileceğini belirtiyor. Şirket, özelliğin yakında AB ve Birleşik Krallık’ta yaygınlaşacağını söylüyor.

Özel talimatlar özelliğini kullanmak için kullanıcıların kullanıcı adlarına tıklaması ve ardından ‘özel talimatlar’ı seçmesi yeterli.

Kaynak: ChatGPT expands its ‘custom instructions’ feature to free users – TechCrunch