Skip to main content

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından X, müstehcen içeriklere izin vermek üzere kullanım koşullarında değişiklikler yaptı.

Kuruluşundan bu yana dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından olan X’in (eski adıyla Twitter) müstehcen içerik paylaşımı konusunda ciddi bir tutum sergilemediği biliniyordu. Platformun kullanım koşulları müstehcen içeriklerin paylaşımını ne onaylıyor ne de yasaklıyordu. Platform, müstehcen ya da internet jargonuyla NSFW* içeriklerin paylaşımını bugüne kadar görmezden gelse de kullanım koşullarında yakın zamanda yapılan bazı değişiklikler, bu tür içeriklerin X üzerinde paylaşımının artık şirketçe de kabul edildiğini gösteriyor.

Platformun kullanım koşullarına eklenen bazı maddeler, kullanıcılara müstehcen içerik paylaşma hakkı tanırken, bu paylaşımlar için bir çerçeve çiziyor. Bu maddeler ile birlikte, X kullanıcıları artık platform üzerinde rıza ile oluşturulmuş müstehcen içerikleri paylaşabilecek. Yapay zekâ kullanılarak üretilmiş görsel ve videolara da bu maddeler içerisinde değinilmiş. Platformun müstehcen içerikler ile ilgili koşullarına buradan ulaşılabiliyor.

X’ten OnlyFans’e rakip gelir mi?

Bir Tech Crunch haberine göre X, yazılı ya da görsel olması fark etmeksizin cinsel ifadenin meşru sanatsal bir ifade formu olduğu görüşünde. Platform, yine de kullanıcılardan müstehcen içerikleri işaretlemelerini bekliyor; 18 yaş altı ve doğum tarihi bilgisi eklemeyen kullanıcıların bu tür içerikleri göremeyeceklerinin altını çiziyor. 2022 tarihli bir Reuters raporu, platformdaki içeriklerin yaklaşık yüzde 13’ünün müstehcen içerik olduğunu ortaya koyarken, bu oranın bu hamleden sonra artacağı aşikâr. TechCrunch haberinde, kullanım koşullarında yapılan bu değişiklikler ile birlikte X’in OnlyFans’e rakip bir hizmet bile geliştirebileceği vurgulanıyor.

*NSFW: “Not safe for work” teriminin kısaltması. İşyerinde görüntülenmek için uygun olmayan, genellikle cinsellik ve vahşet içeren içeriklerin etiketlenmesinde kullanılan bir ibare.

Kaynak: X tweaks rules to formally allow adult content – TechCrunch