Skip to main content

Doğuş Teknoloji, üretken yapay zekâ kullanarak sınav süreçlerini dönüştürmek için AWS ile işbirliği yapıyor.

Bir Amazon.com şirketi olan Amazon Web Services (AWS), Doğuş Teknoloji’nin Doğuş Otomotiv Dijital Dönüşüm ekibiyle birlikte, Doğuş Otomotiv DİM (Değer ve İlgi Merkezi) Sınav Modülü için bulut sağlayıcısı olarak AWS’i tercih ettiğini duyurdu.

Yapılan açıklamada AWS yapay zekâ servislerini kullanarak geliştirilen üretken yapay zekâ destekli modül için 2 günlük süreçlerin 3 dakikaya düşürüldüğü belirtildi.

Paylaşılan bilgilere göre, Doğuş Teknoloji, Doğuş Otomotiv bünyesindeki DİM (Değer ve İlgi Merkezi) iletişim merkezinin ortaya koyduğu fikir doğrultusunda, müşteri temsilcilerine periyodik olarak uygulanan sınavların hem sorularını hazırlayabilen hem de sınavları açıklanabilir bir şekilde puanlayarak değerlendirebilen DİM Sınav Modülü için AWS ile çalıştı. Doğuş Otomotiv, bünyesinde bulunan dijital dönüşüm ekipleri ve Doğuş Teknoloji ile DİM iletişim merkezi eğitmenlerinin sınav hazırlama ve değerlendirme süreçlerini optimize etmek için süreci üretken yapay zekâ tabanlı bir yapıya uyarladı. DİM Sınav Modülü’nün geliştirme aşamaları bir aya yakın bir sürede tamamlandı ve yaklaşık iki ayda kullanıma sunuldu. Bu modül ile öncesinde eğitmenler tarafından hazırlanan sorular, yapay zekâ desteğiyle artık sınav modülü tarafından hazırlanıp değerlendiriliyor.

Amazon Bedrock ile iş süreçleri üç dakikaya düşürüldü

Doğuş Teknoloji, Doğal Dil İşleme (Natural Language Processing) alanında kullanılan ve büyük miktarda metin verisiyle eğitilen yapay zekâ modelleri olan Geniş Dil Modelleri (Large Language Model – LLM) arasından iş senaryolarına en uygun modeli seçebilmek için temel modellerin API ile kullanılabilmesini sağlayan Amazon Bedrock servisini kullandı. Amazon Bedrock ile çok çeşitli modelleri hızlı bir şekilde uygulayabilen Doğuş Teknoloji, bu alanda zamandan tasarruf etti. Bunun yanı sıra, Amazon Bedrock platformu, sağladığı yönlendirici bilgiler ve uygulama örnekleriyle de uygulama geliştirme alanında kolaylıklar sağladı.

Üretken yapay zekâ (Generative AI) teknolojilerini kullanmak üzere Amazon Bedrock’u aktif bir şekilde kullanmaya başlayan Doğuş Teknoloji, Doğuş Otomotiv DİM Sınav

Doğuş Teknoloji CDO’su Özcan Çavuş

Doğuş Teknoloji CDO’su Özcan Çavuş

Modülünü geliştirirken, bir uygulamada kullanmaya karar vermeden önce farklı model ve yapılandırmalarda nasıl sonuç alınacağının deneyimlenmesine fırsat sunan Amazon Bedrock ‘Playgrounds’dan da faydalandı. Buna ek olarak API (Uygulama Programlama Arabirimi) desteğiyle sınav modülü geliştirildi.

Sınav modülünün hayata geçirilmesi sürecinde AWS üretken yapay zekâ araçlarının kullanılması, Doğuş Teknoloji’nin iş gücü verimliliğinin artmasını sağladı. Amazon Bedrock servisi ile geliştirilen sınav modülü ile iki insan ve iki gün gerektiren sınav hazırlama süreci yaklaşık olarak üç dakikaya düşürüldü. Sınav değerlendirme süreci ise bir günden, dört dakikaya kadar düştü. Bunlara ek, daha önce yapılan son iki sınavın sorularına benzemeyen sorular üretilmesi de sağlandı. Bu sayede DİM Sınav Modülü ile iletişim merkezi çalışanlarına, farklı tipte, özgün ve yaratıcı sorular sorulabiliyor ve açık uçlu sınav sorularının değerlendirme sürecinde alınan puanların nedenleri de açıklanabiliyor.

Doğuş Teknoloji CDO’su Özcan Çavuş konuya ilişkin şunları söyledi: “AWS’nin sağladığı güçlü altyapılar üzerinde geliştirdiğimiz çözümlerle değer üretmeye devam ediyoruz. Teknolojiyi etkili bir şekilde kullanmak önceliğimiz ve veriye dayalı yaklaşımımızı güçlendirerek, grubumuza ve müşterilerimize sağladığımız değeri artırmayı hedefliyoruz. Son projemizde olduğu gibi AWS ile iletişim kurabilmemiz ve destek alabilmemiz, Amazon Bedrock’un da kullanıcı dostu olması, genel stratejilerimizi hayata geçirirken bize fazlasıyla yardımcı oldu. Geliştirdiğimiz ürün ve hizmetlerde çeşitlilik elde etmemizi sağladı.”