Skip to main content

New York’taki festivalde, OpeanAI’ın Sora’sı tarafından üretilen filmlere özel bir bölüm açılıyor.

Tribeca Film Festivali bu yıl yapay zekâ için özel bir yer hazırlıyor, bir bölümün tamamını OpenAI’ın Sora’sı tarafından üretilen filmlere ayırıyor.

Tribeca Film Festivali Cuma günü yaptığı açıklamada, metinden video üreten yapay zekâ modeli tarafından oluşturulan bir dizi filmi içeren Sora Shorts’a ev sahipliği yapacağını duyurdu. Festival bu amaçla, beş yönetmenden, yapay zekâ temelli uygulamayı kullanarak orijinal filmler yapmalarını istedi.

Bu yönetmenler, Şubat ayında duyurusu yapılan ancak henüz herkesin kullanımına sunulmayan Sora’yı kullanan kısıtlı sayıdaki kişi arasına katılmış oldu.

Sora ile kısa film üretmeleri için seçilen yönetmenler arasında; Nanny’nin yönetmeni Nikyatu Jusu, Shazam! Tanrıların Öfkesi ve Fire Country filminin oyuncusu aktris Bonnie Discopolo, Our Father, the Devil yönetmeni Ellie Foumbi, The Mario Valdez Story ile tanınan Reza Sixo Safai ile Michaela Ternasky-Holland yer alıyor.

Her ne kadar üretken yapay zekâ büyük filmlerde zaman zaman kullanılmış olsa da bu kez Sora tarafından üretilen filmler bir festivalde ilk kez gösterilmiş olacak. Tribeca Enterprises Kurucu Ortağı ve CEO’su Jane Rosenthal, basın açıklamasında etrafımızdaki dünyayı anlamlandırmak için “insanların, hikâyelere ihtiyacı olduğunu” söyledi.

Rosenthal, “Bazen bu hikâyeler bize uzun metrajlı bir film, sürükleyici bir deneyim, bir sanat eseri ve hatta yapay zekâ tarafından oluşturulmuş bir kısa film olarak ulaşır. Son derece yaratıcı Tribeca mezunlarından oluşan bu grubun ortaya koyacaklarını görmek için sabırsızlanıyorum” dedi.

Sora’yı mevcut yapay zekâ modellerinden ayıran şey, 60 saniye uzunluğa kadar videolar üretebilmesi. Diğer modeller ise sadece 6 ilâ 8 saniye arasında videolar üretebiliyor. Google’ın henüz piyasaya sürülmemiş olan Veo’sunun da Sora ile aynı uzunlukta video üretebildiği iddia ediliyor. Buna ek olarak, Sora’nın ürettiği videolar birden fazla çekim içerebiliyor ancak diyalog dahil herhangi bir türde ses içermiyor. Sora’nın ayrıca cinsellik ya da şiddet içeren videolar üretmemesi için gerekli kontrollere sahip olduğu da belirtiliyor.

5-16 Haziran tarihleri arasında New York’ta düzenlenecek Tribeca Film Festivali’nde yönetmenlerin Sora’yı nasıl kullandıklarını görmek çok ilginç olacak.

Kaynak: Sora-created short films to screen at Tribeca Film Festival – Mashable