Skip to main content

Güncellenen gizlilik politikası ile birlikte X, kullanıcılarının iş, eğitim ve biyometrik verilerini yapay zekâ modellerini eğitmek için toplayacak.

Bloomberg’ün haberine göre X, gizlilik politikasını değiştiriyor. Artık kullanıcıların iş geçmişleri ve eğitim seviyeleri ile ilgili bilgilerin yanı sıra biyometrik verileri de toplamaya başlayacak.

İlk olarak Stackdiary’de Alex Ivanovs tarafından tespit edilen yeni gizlilik politikası, X’in bu verileri toplanan diğer kişisel bilgilerle birlikte yapay zekâ modellerini eğitmek için kullanacağını gösteriyor. Gizlilik politikası, şirketin makine öğrenimi algoritmalarının eğitilmesine yardımcı olmak için topladığı bilgileri halka açık verilerle birlikte kullanmayı planladığını açıkça belirtiyor.

X’in yeni gizlilik politikasında “Topladığımız bilgileri ve kamuya açık bilgileri, bu politikada belirtilen amaçlar doğrultusunda makine öğrenimi veya yapay zekâ modellerimizi eğitmeye yardımcı olmak için kullanabiliriz” ifadesi yer alıyor.

Elon Musk paylaşımında değişikliği onayladı ancak “DM’ler veya özel herhangi bir şeyin” değil, yalnızca kamuya açık bilgilerin toplanacağını belirtti.

X’in hangi veri ve bilgilerin toplanacağı ve bunların tam olarak ne için kullanılacağı konusunda net bir açıklamasının bulunmadığını belirtelim. Ancak Musk yakın zamanda “evrenin gerçek doğasını anlamayı” amaçlayan xAI adlı bir şirket kurmuştu; dolayısıyla belki de biyometrik veriler ve diğer bilgiler bu hedefe ulaşmak için kullanılabilir. xAI’ın ana sayfasında şirketin misyonu doğrultusunda X ile yakın işbirliği içinde çalışacağı açıkça belirtiliyor.

Ayrıca Musk kısa süre önce Linkedin ile rekabet etme hedefini açıklamış ve platformun X versiyonunun “havalı” olacağını belirtmişti. Bu da, iş ve eğitim verilerinin toplanmasının kullanıcılara potansiyel iş fırsatlarının sunulabileceği anlamına gelebilir.

Kaynak: Elon Musk’s X will use public data to train AI models – engadget