Skip to main content

X, para kazanma ve kullanıcılarını elde tutmada sorun yaşarken, Elon Musk para kazanmak için kullanılmayan hesap adlarını satmaya başladı.

Forbes’un eline geçen e-postalara göre, @Handle adlı bir ekip, orijinal sahiplerinin kullanmadığı kullanıcı adlarının satın alınabileceği bir pazaryeri oluşturuyor. Forbes fiyatın kimi hesaplar için 50 bin dolar olduğunu belirtiyor.

Forbes’un incelediği e-postalar, X’te aktif olarak çalışan kişilerden gönderildi ve alıcılarının gizliliğinin korunması için tamamı yayımlanmadı.

Musk, platformu satın aldıktan sadece birkaç gün sonra, Ekim 2022’de yayımladığı bir gönderide, kullanılmayan hesapları “kesinlikle” ele alacağını söylemişti. Kasım 2022’de de kullanılmayan hesapları gelecek ay kullanıma açmayı hedeflediğini ifade etmişti. 9 Aralık’ta ise “Twitter yakında 1,5 milyar hesabın ad alanlarını boşa çıkarmaya başlayacak” diye tweet atmıştı.

Mayıs ayında Musk, “birkaç yıldır hiçbir faaliyet göstermeyen hesapları temizlemeye” başladığını belirten bir tweet atmıştı. Bunun üzerine bazı kullanıcılar şirketten vefat eden hesap sahiplerinin hesaplarını bu uygulamanın dışında tutmalarını talep etmişti.

Kullanıcı adlarının satışı, Twitter olarak bilindiğinden beri platformun hizmet şartlarına aykırı. Çünkü X Yardım Merkezi’ndeki yardım makalesinde şu ifadeler yer alıyor: “Kullanıcı adı ticareti X Kuralları’na göre yasaktır. Ticari marka ihlali dışında, ticareti yapılan kullanıcı adlarını kullanıma açmayacağız. Satma, satın alma veya kullanıcı adları karşılığında diğer ödeme türlerini isteme girişimleri de ihlal kapsamında değerlendirilir ve hesabın kalıcı olarak askıya alınmasına neden olabilir.”

Kaynak: X is reportedly selling usernames and handles for $50,000 – Mashable