Skip to main content

ChatGPT aboneleri yakında bir ‘GPT Builder’ seçeneğine sahip olabilir.

ChatGPT’nin arkasındaki şirket OpenAI, bugün ilk geliştirici konferansını düzenleyecek. Konferans öncesi sızdırılan bazı bilgilere göre, ChatGPT abonelerine “GPT Builder” sistemi sunulacak. Bu sayede kullanıcılar özel GPT’ler oluşturabilecek.

The Decoder’a göre, sızdırılan ekran görüntüleri ve videolar, GPT-4 kullanan ChatGPT’de zaten mevcut olan web tarama ve veri analizi gibi özelliklerin çoğuna sahip özel bir chatbot oluşturucusunu gösteriyor. Görünüşe göre OpenAI, kullanıcıların kendi chatbot’larını paylaşabilecekleri veya başkaları tarafından yapılanlara göz atabilecekleri yeni bir pazara da sahip olacak.

Choi adlı bir kullanıcı, birkaç gün önce X paylaşımında söylentilere konu olan güncellemeleri paylaşmıştı.

Yazılım geliştiricisi Tibor Blaho ise, bu özelliğin kullanımdaki kullanıcı arayüzünün bir videosunu paylaştı. Videoda, kullanıcıların komut girmesine olanak tanıyan bir “GPT Builder” seçeneği gösteriliyor. Blaho’nun paylaşımına göre, yeni GPT’ler oluşturmaya yönelik daha önce “Magic Maker” olarak bilinen özelliğe artık “GPT Builder” adı veriliyor. Görünüşe göre “Hoş Geldiniz Mesajı” kaldırılmış ve GPT Builder artık DALL-E’yi kullanarak yeni GPT’ler için profil resimleri de oluşturabiliyor.

GPT Builder ile isteyen herkes özel GPT’ler oluşturabilecek. Kullanıcılar, oluşturacakları bot için “Oluştur” sekmesinden varsayılan dil, ton ve yazı stili seçebilecek. “Yapılandır” sekmesinde ise botu adlandırmak, tanımlamak ve botun yapabilecekleri ve yapamayacakları hakkında talimatlar vermek için alanlar da bulunuyor. Kullanıcılar ayrıca özel bir veri tabanı için dosya yükleyebilecek ve web’de gezinme ve görsel oluşturma gibi işlemler arasında geçiş yapabilecek. Kullanıcılara ayrıca chatbot’a özel eylemler eklemeleri için de seçenekler sunulacak.

Choi, “GPT Builder” özelliğine ek olarak OpenAI’ın “Esnek” ve “Yıllık” seçeneklere sahip kurumsal bir “Ekip” abonelik planı hazırladığını iddia ediyor.

Choi’nin paylaştığı ekran görüntüsüne göre, ekip planında sınırsız yüksek hızlı GPT-4 ve dört kat daha uzun içerik gibi özellikler yer alacak. Ekran görüntüsüne göre bu hizmet kullanıcı başına aylık 25 dolar olarak fiyatlandırılacak. Choi, yıllık olmayan seçeneğin aylık 30 dolar olacağını ve her iki planın da minimum üç kullanıcıya sahip olduğunu söyledi

Kaynak: ChatGPT subscribers may get a ‘GPT builder’ option soon – The Verge