Skip to main content

GPT-4 Turbo, OpenAI’ın şimdiye kadarki en güçlü büyük dil modeli olarak karşımıza çıkıyor.

OpenAI, Pazartesi günü düzenlenen ilk geliştirici konferansında, amiral gemisi ürünü ChatGPT’ye güç veren büyük dil modelinin yeni sürümü GPT-4 Turbo’yu duyurdu. Yeni model önceki modellere kıyasla çok daha uzun girdileri kabul edebiliyor.

Open AI, açıklamasında GPT-4 Turbo’nun 300 sayfa yazı eşdeğeri olan 128K girdiyi kabul edebildiğini ifade ediyor. Daha uzun girdiler de teorik olarak büyük dil modelinin verdiği cevapların daha anlamlı olmasını sağlıyor.

OpenAI ayrıca GPT-4 Turbo’nun eğitim aldığı datayı da güncelledi. Şirket, yeni modelin Nisan 2023’e kadar olan verileri içeren yanıtlar verebileceğini iddia ediyor. Önceki sürüm yalnızca Eylül 2021’e kadar olan bilgiyi kullanabiliyordu.

Aktarılan bilgilere göre, GPT-4 Turbo ayrıca görselleri doğrudan sohbet kutusundaki komutlar olarak kabul edecek. Yani görseller ile sorgulama yapılabilecek. GPT-4 Turbo, burada resim yazıları oluşturabilecek veya görselin neyi tasvir ettiğine dair bir açıklama sunabilecek. Ayrıca metinden konuşmaya dönüştürme isteklerini de yerine getirecek. Kullanıcılar artık belgeleri doğrudan yükleyebilecek ve ChatGPT’den bunları analiz etmesini isteyebilecek.

OpenAI, geliştiriciler için fiyatların düşeceğini ve eski modele göre üç kat daha ucuz olacağını söyledi. Şirket, GPT-4 Turbo’nun yanı sıra, ChatGPT’nin şu anda dünya çapında haftalık 100 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olduğunu ve Fortune 500 şirketlerinin yüzde 92’sinden fazlası tarafından kullanıldığını açıkladı.

OpenAI, işletmeler de dahil olmak üzere müşterilerini, ürünlerinin kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek telif hakkı ihlaline ilişkin yasal iddialara karşı sadece savunmakla kalmayıp, aynı zamanda ortaya çıkan maliyetleri de ödeyeceğini söyledi.

Şirket, GPT-4 Turbo’nun ne zaman daha genel kullanıma sunulacağını duyurmadı.

Kaynak: GPT-4 Turbo is OpenAI’s most powerful large language model yet – engadget