Skip to main content

Bitexen ve UP School, Women in Datathon yarışmasını hayata geçirerek kadınların teknoloji sektöründeki varlığını güçlendiriyor.

Türkiye’nin Bitcoin ve altcoin alım-satım platformu Bitexen, Women in Datathon yarışmasının ana destekçisi olarak kadınların veri bilimi alanındaki becerilerini sergileyebilecekleri bir platform sağlıyor. UP School’un düzenlediği yarışma ile kadınların yeni bağlantılar kurarak network’lerini geliştirmesi hedefleniyor. Son başvuru tarihi 19 Mart olan ve 21-23 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek Datathon’da birinciye 50 bin TL, ikinciye 30 bin TL ve üçüncüye 20 bin TL değerinde Exen kazanma fırsatı sunulacak. Yarışmaya üniversite dördüncü sınıf öğrencileri, yüksek lisans öğrencileri, yeni mezunlar ve veri alanında maksimum 2 yıl deneyimli çalışan kadınlar katılabiliyor. Başarı gösteren bazı yarışmacılar, Bitexen ile mülakat yapma fırsatına da sahip olacak.

Bitexen Genel Müdür Yardımcısı Ozan Erdoğ

Bitexen Genel Müdür Yardımcısı Ozan Erdoğ

Bitexen Genel Müdür Yardımcısı Ozan Erdoğ, geleceğin kadın teknoloji liderlerinin kariyerlerine katkıda bulunmaktan gurur duyduklarını ifade ederek, yatırımları ve gerçekleştirdikleri iş birlikleriyle teknoloji sektörüne yeni tohumlar ekmeye devam ettiklerini belirtti. Aydınlık yarınlar için her alanda olduğu gibi teknoloji alanında da güçlü kadınlara ihtiyacımız olduğuna inandıklarını söyleyen Erdoğ, “Bu farkındalık ve inançla, UP School’un hayata geçirdiği Women in Datathon yarışmasının ana destekçisi olduk. Böylece kadınların iş ve sosyal yaşamlarında karşılaştığı problemlerle ilgili verileri en iyi şekilde analiz edecek ve model önerisi sunacak genç kadınlara, yeteneklerini gösterme fırsatı sunacağız. Kadınların teknoloji sektöründeki varlıklarını güçlendireceğine inandığımız bu tip projelerde yer almayı sürdüreceğiz” dedi.

UP School Kurucu Ortağı Mina İlköz

UP School Kurucu Ortağı Mina İlköz

UP School’un Kurucu Ortağı Mina İlköz ise teknoloji sektöründe 10 çalışandan sadece 1’inin kadın olduğunu ve bu tabloyu değiştirmek için bugüne dek iki binden fazla kadına eğitim verdiklerini vurgulayarak, “Bitexen’in desteğiyle ilk kez hayata geçirdiğimiz Women in Datathon kapsamında, okul veya bölüm fark etmeksizin; veri bilimi ve analizi alanında kendini geliştiren genç kadınları görünür kılacağız ve onlara istihdam olanakları sunacağız. Senede bir gün değil, her gün; her alanda eşitlik için Women in Datathon’un konusu cinsiyet eşitliği olacak” diye konuştu.