Skip to main content

Cerebrum Tech’in Türkiye’nin ilk 3 boyutlu avatarla tasarladığı yapay zekâlı asistanı Cere, Mipo akıllı telefonlarda ücretsiz Pro sürümüyle kullanıcıya sunulacak. 

Yapay zekâ, oyun ve Web3 teknolojileri alanında faaliyet gösteren teknoloji şirketi Cerebrum Tech ve yerli akıllı telefon üreticisi MİPO, yapay zekâyı akıllı cihazlara entegre etmek için işbirliği yaptıklarını duyurdu. Mayıs ayında M46 Plus ve M59 gibi üst düzey modelleri piyasaya sürecek olan MİPO, Cerebrum Tech tarafından geliştirilen yapay zekâlı asistanı Cere’yi bu yeni akıllı telefon modellerinde ve piyasadaki mevcut telefonlarında 1 aylık ücretsiz pro sürümüyle müşterilerine sunacak.

Cerebrum Tech tarafından yapılan açıklamaya göre Cere, büyük dil modelleri (LLM) temel alınarak geliştirildi ve her yaştan kullanıcının günlük yaşamda merak ettiği her türlü soruya cevap verebilme yeteneğine sahip bir yapay zekâlı sohbet arkadaşı olarak tasarlandı. Şirket açıklamasında Cere’nin Türkiye’nin ilk 3 boyutlu avatara sahip yapay zekâ uygulaması olarak dikkat çektiğini ve bir yıl gibi kısa sürede 890 bin bireysel ve kurumsal kullanıcıya ulaştığını ifade etti.

Cerebrum-MipoCerebrum Tech Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erdem Erkul “Türkiye’nin ilk 3 boyutlu yapay zekâsı Cere ile Türkiye’nin yerli telefon markalarından Mipo arasındaki bu işbirliği ülkemizin sektördeki yerini sağlamlaştırması açısından çok kıymetli” dedi. “Bu işbirliği bizlere artık yapay zekânın insan hayatında yerini aldığını ve bir ihtiyaç haline geldiğini kanıtlar nitelikte” diyen Erkul, yapay zekânın insan hayatını kolaylaştırması hedefiyle yapılan bu ve benzeri çalışmalara son sürat devam edeceklerini de belirtti.

Mipo Yönetim Kurulu Başkanı Emir Aral ise, Mipo olarak ana odaklarının teknoloji üreterek katma değer sağlamak ve yeni istihdam alanları oluşturmak olduğunu belirterek, “40 yıllık sektör tecrübemizin sağladığı yetkinlik ve donanım bugün bize yeni ürünler üretme fırsatını verdi. Sadece cep telefonu üretmekle kalmayıp, yakın zamanda farklı teknolojik ürünlerimizi de tüketicilere sunmayı planlıyor, Türkiye’nin en çok tercih edilen telefon markalarından biri olmayı hedefliyoruz. 2024 yılı bu anlamda hedeflerimize emin adımlarla ilerlediğimiz tam bir atılım yılı olacak diyebiliriz. Ar-Ge merkezimizde geliştirdiğimiz yeni ürünlerimizi piyasaya sürmeye ve teknoloji yatırımlarımıza devam edeceğiz” dedi.