Skip to main content

Wikipedia, 10 yıldan sonra ilk kez tasarımını değiştirmeye hazırlanıyor.

20 yıldır hayatımızda olan internetin bilgi kaynağı Wikipedia, ilk kez tasarımını değiştirmeye hazırlanıyor.  Akıllı cihazlardan 10 yıldır takip ettiğimiz dijital ansiklopedi, yepyeni tasarımıyla kullanım kolaylığı sağlamak istiyor.

Sitenin sahibi olan Wikimedia Foundation, yapacağı tüm değişiklikleri kullanıcılarıyla paylaştı. Yeni özellikleri hareketli resimler üzerinden gösteren platformun yenilikleri arasında; logonun konumu, açılır kenar çubuğu, içerik genişliğini sınırlama ve arama çubuğunun yerini değiştirme gibi başlıklar yer alıyor.

Wikipedia sayfasında sayfanın en aşağısına kadar inmek zorunda kalmadan, aynı sayfa üzerinden sekmelerde geçiş yapılabiliyor. Gizlenebilir kenar çubuğu ile dikkati dağıtan unsurların önüne geçilmesi hedefleniyor. Bunun yanında eklenecek bir buton ile metin dilini değiştirmek de kolaylaşıyor. Sayfaların içindekiler bölümünü sayfanın başına yerleştiren Wikipedia, kullanıcıların içerik içinde özgürce gezinmesini de sağlıyor. Site içi arama yapmanızı sağlayan algoritma da iyileştirme yapılacaklar listesinin başında geliyor. Wikipedia’nın hazırlamış olduğu tüm haraketli resimlere buradan ulaşabilirsiniz.

Wikipedia  kullanıcıları tarafından test edilen yeni özelliklerin 2021’in sonuna kadar yayına alınması bekleniyor.