Skip to main content

WhatsApp artık kullanıcıların mesajlarını 15 dakikalık bir süre sınırı ile düzenlemesine izin veriyor.

WhatsApp, en çok beklenen özelliklerden biri olan mesaj düzenlemeyi nihayet duyurdu. Mark Zuckerberg, bir Facebook gönderisinde, kullanıcıların artık bir mesajı gönderdikten sonra 15 dakika içinde değiştirebileceklerini belirtti. Kullanıcılar artık iMessage, Telegram, Signal uygulamalarında olduğu gibi gönderilen mesajları düzenleyebilecek.

WhatsApp mesaj düzenleme özelliği nasıl kullanılır?

WhatsApp’ta gönderdiğiniz bir mesajı düzenlemek için o mesaja basılı tutup “Düzenle” seçeneğine dokunmanız yeterli. Ancak bunun için 15 dakika süreniz olduğunu unutmayın. WhatsApp, düzenlenen mesajlarda “Düzenlendi” etiketini de gösterecek. Böylece alıcılar mesajın değiştirildiğinden haberdar olacak.

WhatsApp, blog yazısında “Yazım hatalarını düzeltmek veya bir mesaja daha fazla içerik eklemek gibi, artık sohbetleriniz üzerinde daha fazla kontrole sahip olacağınız için heyecanlıyız. Bunun için mesajı gönderdikten sonra 15 dakika içinde o mesaja dokunup bir süre basılı tutmanız ve ardından menüden ‘Düzenle’ seçeneğini seçmeniz gerekiyor” dedi. Özelliğin şu anda kullanıcılara küresel olarak kademeli bir şekilde sunulduğunu ve önümüzdeki haftalarda herkesin kullanımına açılacağını belirtti.

Şimdiye kadar, kullanıcıların ya bir mesajı tamamen silmesi ya da düzeltmelerini ayrı bir mesajla göndermesi gerekiyordu. Geçen yıl, WhatsApp bir mesajı silmek için süre sınırını iki günden (48 saat) 60 saate çıkarmıştı.

WhatsApp’ın Telegram ve Signal gibi rakipleri, uzun süredir mesajları düzenleme olanağı sunuyor. Apple, iOS 16 ile iMessage aracılığıyla gönderilen mesajları düzenleme ve göndermeyi iptal etme özelliğini tanıtmış, Twitter da geçen aylarda mavi tikli kullanıcıların tweet’lerini düzenlemesine izin vermeye başlamıştı.

Kaynak: WhatsApp now lets you edit messages with a 15-minute time limit – TechCrunch