Skip to main content

Meta, Avrupalı Facebook kullanıcılarının verilerini ABD’ye aktarması sebebiyle 1,3 milyar dolar para cezasına çarptırıldı.

Avrupa Birliği’ne (AB) bağlı olarak İrlanda’da faaliyet gösteren Veri Koruma Komisyonu DPC (Data Protection Commission), Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi Meta’ya Avrupalı Facebook kullanıcılarının verilerini ABD’ye aktardığı iddiasıyla 1,3 milyar dolar (1.2 milyar euro) para cezası verdiğini duyurdu.

DPC tarafından yapılan açıklamaya göre, Meta’ya veri akışının kesilmesi için 5 ay, veri işleme operasyonlarını komisyon kurallarıyla uyumlu hale getirmesi için ise 6 ay süre tanındı. 2013 yılında başlayan soruşturma kapsamında, Meta tarafından izlenen veri politikalarının AB vatandaşlarının temel özgürlük haklarını korumadığı ve GDPR kurallarına aykırı olduğu kararına varıldı.

Meta yöneticileri Nick Clegg ve Jennifer Newstead’in açıklamasına göre, şirket bu karara itiraz etmeyi planlıyor. Clegg ve Newstead, haksız ve gereksiz para cezası da dahil olmak üzere karara itiraz edeceklerini ve mahkemeler aracılığıyla kararların durdurulmasını isteyeceklerini belirtiyor.

AB tarafından verilen bu cezanın şu ana kadar şirkete verilen en büyük ceza olduğunu belirtelim. Zira bu para cezası, AB’nin yaklaşık iki yıl önce Amazon’a verdiği 806 milyon dolarlık önceki rekor para cezasını geride bırakıyor.

Kaynak: Meta fined record $1.3 billion over personal data transfer – yahoo news