Skip to main content

Gizlilik konusuna gün geçtikçe daha fazla eğilen WhatsApp’tan son görülme bilgisinde değişikliğe gidileceği haberi geldi.

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, son görülme özelliğinde bir değişikliğe giderek bu bilgiyi yabancılardan gizlemeye başladı. Bu değişiklik öncesinde herhangi bir WhatsApp kullanıcısı ile henüz iletişime geçilmemiş olsa dahi bir kullanıcının en son ne zaman uygulamaya giriş yaptığı görülebiliyordu. Bu bilgiyi yabancılardan gizlemek isteyen bir WhatsApp kullanıcısının gizlilik ayarlarında sadece bağlantılarına gösterilmesi seçeneğini işaretlemesi gerekiyordu.

Yapılan bu değişiklik ile kullanıcıların uygulamaya en son ne zaman giriş  yaptıkları bilgisinin yabancılardan gizlenmesi varsayılan olarak ayarlı olacak. Ek olarak, bu değişiklik üçüncü taraf uygulamalarının son görülme bilgisini elde etmesini de engelleyecek.

WhatsApp, geçtiğimiz ay kullanıcılarına mesajlarının belirli bir süre sonra otomatik olarak silinmeleri konusunda seçenekler sunmuştu. Kullanıcılar, mesajlaşma ayarlarına giderek, bir konuşmadaki mesajların gönderimlerinin üzerinden 24 saat, bir hafta ya da 90 gün süre geçtikten sonra otomatik olarak silinmeleri seçeneklerine sahipler.

Bu yılın başında gizlilik politikalarında değişikliğe gideceğini açıklamasının ardından kullanıcılarından tepki alan şirket, GDPR kapsamında veri kullanımını doğru açıklamadığı gerekçesiyle İrlanda Veri Koruma Komisyonu tarafından 225 milyon euroluk bir cezaya çarptırılmıştı. WhatsApp, üst şirketi Meta’ın son dönemde kârını kullanıcıların güvenliğinden üstün tuttuğu gerekçesiyle pek çok eleştiri alması sonucu gizlilik konusuna gün geçtikçe daha fazla eğilmeye başladı.

Kaynak: WhatsApp changes Last Seen feature, hides from strangers by default – CNet