Skip to main content

Web üzerinden özellikle belirli şablonları kullanarak çeşitli içeriklerin üretilmesine olanak sağlayan servisler gün geçtikçe popülaritelerini artırırken, profesyoneller için geliştirdiği uygulamalarla bilinen Adobe, bu alana tekrar girmeye hazırlanıyor.

Photoshop, Illustrator, InDesign ve Premiere gibi uygulamaların sahibi olan Adobe, bu uygulamaların pek çok özelliğe sahip olmalarının yanı sıra karmaşık olmaları ve uzmanlık gerektirmelerinden yola çıkarak Creative Cloud Express’i duyurdu.

Web ve mobil uygulama üzerinden erişilebilen Creative Cloud Express, bahsi geçen bu uygulamaların basitleştirilmiş versiyonlarını içeriyor. Özellikle amatör kullanıcılar, Creative Cloud Express uygulamaları ile bir grafik tasarımcıya ihtiyaç duymadan fotoğraflarda arka planı kaldırabilecek, videoları kısaltabilecek, birleştirebilecek, bir renk paleti oluşturabilecek ve PDF olarak çıktı alabilecekler.

Creative Cloud Express, Adobe’un Spark adıyla bilinen ürününün yerini alacak ve Spark kullanıcılarının sistemde bulunan içerikleri direkt olarak Creative Cloud Express’e aktarılacak.

Canva ve PicMonkey gibi web tabanlı servisler amatör kullanıcılara ve iş akışını hızlandırmak isteyen profesyonellere hizmet verirken, Adobe’un bu pazara tekrar girmesi, bu iki şirketi zora sokabilir. Zira Creative Cloud Express, Canva ve PicMonkey gibi sosyal medya şablonları sunmasının yanı sıra 20 binden fazla fonta ve 175 milyon Adobe lisanslı stok imaja erişim imkânı sağlayacak.

Bahsi geçen özellikleri ücretsiz bir şekilde kullanıcılarına sunacak olan Adobe, gelişkin özelliklere erişim için aylık 9,99 dolarlık bir üyelik sistemi sunuyor.

Creative Cloud Express’e web tarayıcının dışında hem iOS hem de Android platformları üzerinden ulaşmak mümkün.

Kaynak: Adobe announces Creative Cloud Express: Graphic design for everyone – Mashable