Skip to main content

Yakın zamanda Roblox ile kendi metaverse’ini yaratmak için iş birliği yapacağını açıklayan Nike, RTFKT Studios’u bünyesine katarak dijital dünyaya yatırımlarına devam edeceğinin sinyallerini verdi.

Nike, kendini ‘kültür ve oyunu birleştiren yeni nesil koleksiyon ürünlerini sunmak için en son yeniliklerden yararlanan’ bir şirket olarak tanımlayan RTFKT Studios adlı şirketi satın aldı.

NFT’lerin popülaritesini artırmaya başladığı dönemde, Şubat ayında FEWOCiOUS adlı sanatçı ile çalışarak 600 NFT ayakkabıyı 6 dakikada satarak 3,1 milyon dolardan fazla gelir elde ettiğini açıklayan RTFKT, geçtiğimiz yılın Şubat ayında Elon Musk’ın 2018 yılında Met Gala etkinliğinde çekilmiş bir fotoğrafına Tesla Cybertruck’tan esinlenilmiş bir ayakkabı tasarımını Photoshop ile eklemişti.

Photoshop marifetiyle eklenmiş bu fotoğrafın ardından kamuoyunun ilgisini çeken RTFKT, bu fırsatı iyi değerlendirerek günden güne büyümeyi başardı. Dün Japon sanatçı Takashi Murakami ile iş birliği yaparak Clone X NFT koleksiyonunu çıkaracağını duyuran şirket, bugün Nike tarafından satın alınması ile popülaritesini artırdı.

Nike, oyun motorları, NFT’ler, blok zinciri doğrulaması ve artırılmış gerçeklikte (AR) son gelişmeleri kullanarak eşsiz sanal ürünler ve deneyimler yaratmak amacıyla RTFKT Studios’u satın aldığını aktarırken, bu anlaşmanın finansal kısmına dair bir açıklama yapmadı.

Yönünü dijital dünyaya dönen Nike, geçtiğimiz ay Roblox ile kendi metaverse’ini kurmak konusunda iş birliği yapacağını açıklamıştı.

Kaynak: Nike just bought a virtual shoe company that makes NFTs and sneakers ‘for the metaverse’ – The Verge