Skip to main content

Yanlış bilgi sorunuyla mücadelede 5’inci yılını dolduran Teyit, yıl dönümüne özel dijital kampanyasıyla kullanıcıları internetteki yanlış bilgilere karşı eleştirel düşünmeye davet etti.

İnternetteki şüpheli bilgileri inceleyen, dijital okuryazarlık ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirmek için eğitim faaliyetleri yürüten ve farklı aktörleri bir araya getirerek yanlış bilgi sorununa yönelik sürdürülebilir çözümlerin geliştirilmesine katkı sağlayan Teyit, beşinci yıl dönümü için internet kullanıcılarında farkındalık yaratacak bir dijital kampanya hazırladı.

Teyit.orgTeyit.org

Her gün internetteki onlarca şüpheli bilgiyi herkesin ulaşabileceği açık kaynaklarla inceleyen Teyit, internet kullanıcılarının sık sık karşılaştığı “Şok iddia”, “Öyle bir şey dedi ki”, “Flaş gerçek”, “Son dakika’’ gibi kalıpları yeniden yapılandırdı.

Görsel olarak da dijital habercilikte yaygın biçimde kullanılan geleneğe dokunduran Teyit, kampanyasıyla internetteki şüpheli bilgilere karşı eleştirel yaklaşmanın önemini vurguladı. Teyit, kampanya ile internet kullanıcılarına “Herkes birer teyitçi olabilir. Siz de teyitçilik yöntemleriyle kendinizi yanlış bilgilerden koruyabilirsiniz” mesajı verdi.

Kampanya sosyal medya platformlarında reklam olarak yer aldı.