Skip to main content

International Data Corporation’ın (IDC) bu hafta yayımladığı rapora göre, tüm dünyada sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik alanında yapılan harcamaların 2017’de 13.9 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

ABD merkezli piyasa araştırma şirketi IDC‘nin son raporu, dünya çapında sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) alanında yapılan harcamaların 2017’de geçen yıla göre yüzde 130.5 artarak 13.9 milyar dolara çıkacağına işaret ediyor. 2016 yılında bu alanda yapılan harcama 6.1 milyardı, 2020’de ise bu rakamın 143.3 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

VR/AR alanında öngörülen 2017 harcamalarının en büyük kısmının, 4.3 milyar dolarla ABD tarafından gerçekleştirileceği öngörülüyor. Onu, 2.6 milyar dolarla Asya-Pasifik (Japonya hariç) ve 2.5 milyar dolarla Batı Avrupa’nın takip edeceği tahmin ediliyor. Bu üç bölgede de, tüketici pazarının VR/AR harcamalarının en büyük dilimini oluşturması öngörüler arasında.

VR/AR uygulamaları yaygınlaşacak

Hafta başında Barcelona’da başlayan Mobil Dünya Kongresi de, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik ürünlerinin tanıtımına sahne oluyor. Kongrede, Güney Koreli teknoloji devi Samsung yeni sanal gerçeklik başlığını tanıtırken, HTC de kısa bir süre önce yeni bir başlık piyasaya sürmüştü.

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik hem donanım hem de yazılım alanında geleceğin en fazla büyüyen sektörlerinden olacağa benziyor. Bu büyümenin, VR/AR teknolojilerinin gündelik yaşamımıza dâhil oldukça hızlanacağı; eğlence sektörünün yanı sıra üretim, perakende, ulaşım, sağlık, eğitim gibi alanlara yayılacağı öngörülüyor.