Skip to main content

Volvo, akıllı telefon ile çalışan kendi kendini park eden otomobil prototipinin demosunu yayımladı.  Bir süredir kendi kendine sürebilen otomobillerin olabileceği üzerine konuşuluyordu. Son olarak Volvo, kendi kendine park eden otomobil…
Volvo, akıllı telefon ile çalışan kendi kendini park eden otomobil prototipinin demosunu yayımladı. 
Bir süredir kendi kendine sürebilen otomobillerin olabileceği üzerine konuşuluyordu. Son olarak Volvo, kendi kendine park eden otomobil konseptini gündeme taşıdı. 
Volvo’nun yayımladığı bildiriye göre; şirketin son olarak sunduğu otomobil konsepti, sürücüsü olmadan otomobilin boş bir alan bulup park etmesine imkân sağlıyor. Yayına aldıkları videoda ise bu yeni otomobil konseptinin diğer araçlar ve yayalarla güvenli bir şekilde etkileşim sağlayabiliyor. 
Sürücünün mobil uygulama aracılığıyla hizmeti kullanıma açtıktan sonra, araç boş park alanı bulmak için kendi sensörlerini kullanıyor.
Mashable’ın haberine göre; bu hizmet yalnızca Vehicle 2 altyapı teknolojisiyle uyumlu park alanlarıyla çalışıyor. Otomobil sahipleriyse bu teknolojiyi yakın zamanda göremeyecek. 
Volvo Kıdemli Güvenlik Danışmanı Thomas Broberg’in Volvo blogunda yaptığı açıklamada teknoloji üzerinde çalışmalara devam edildiğini; 2014 yılı sonu tanıtılması planlanan tüm yeni Volvo XC90 modellerinde otonom direksiyon özelliğinin bulunacağı bilgisini verdi.