Skip to main content

Vodafone Türkiye’nin 80 milyon TL yatırım ile hayata geçirdiği, 9 bin metrekarelik kapalı alanıyla Türkiye’nin en büyük veri merkezi olma özelliğine sahip Vodafone Türkiye Bulut Teknolojileri Üssü İstanbul’da bugün (26…

Vodafone Türkiye’nin 80 milyon TL yatırım ile hayata geçirdiği, 9 bin metrekarelik kapalı alanıyla Türkiye’nin en büyük veri merkezi olma özelliğine sahip Vodafone Türkiye Bulut Teknolojileri Üssü İstanbul’da bugün (26 Temmuz) açıldı. 
Esenyurt’ta yer alan Vodafone Türkiye Bulut Teknolojileri Üssü’nün açılışı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, Vodafone Grubu Yönetimi Kurulu Üyesi ve Teknoloji Başkanı Stephen Pusey ile Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray’ın katılımı ile gerçekleşti.
Vodafone Grubu’nun dünyadaki altıncı büyük veri merkezi olduğu öne sürülen Komple İletişim Hizmetleri Stratejisi çerçevesinde, veri stoklamaktan, altyapı destek hizmetlerine, bulut temelli uygulama servislerinden, yönetilebilir güvenlik hizmetlerine kadar her türlü bulut bilişim servislerine ve sanal sunucu/uygulama barındırma hizmetlerine kadar bilişim ve iletişim altyapısı ile ilgili tüm ihtiyaçlarını güvenlikli teknolojiler ile sunmayı hedefliyor. 
Vodafone Türkiye Bulut Teknolojileri Üssü sıcak hava kapsama uygulaması ile yüzde 15, soğutma altyapısı ile yüzde 30 enerji tasarrufu sağlarken, 20 bin ev tipi konutu besleyecek kapasitede enerji altyapısı barındırıyor.