Skip to main content

Sadece 15 karakterden oluşan ilk SMS’in NFT olarak satışından elde edilecek gelir Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne (UNHCR) bağışlanacak.

Vodafone, 1992 yılında gönderilen dünyanın ilk SMS’ini NFT olarak satışa sunuyor. Aguttes Auction adlı bir Fransız müzayede şirketi tarafından 21 Aralık’ta yapılacak açık artırma ile satılacak olan SMS, sadece 15 karakterden oluşuyor: “Merry Christmas”.

22 yaşında bir yazılımcı olan Neil Papworth tarafından Vodafone için oluşturulan ve 3 Aralık 1992 tarihinde bir Noel partisinde bulunan bir Vodafone çalışanına gönderilen ilk SMS, basit bir Noel kutlamasından oluşmaktaydı ve Gizmodo’nun haberine göre Papworth, SMS hizmetinin bu kadar popüler olacağını düşünmemişti.

Müzayede Ether adlı kripto para ile ödeme seçeneği de sunarken, NFT’yi satın alan kişi ilk SMS’in gönderimini sağlayan iletişim protokolünün orijinal ve detaylı bir replikasına sahip olacak. Vodafone, 100 bin ila 200 bin Euro arasında alıcı bulacağı düşünülen SMS’ten elde edilecek gelirin Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne (UNHCR) bağışlanacağını açıkladı.

Kaynak: First SMS Ever Sent to Be Auctioned as an NFT – Gizmodo Australia