Skip to main content

Valeo, Nvidia’ya karşı şirketin ticari sırlarını çaldığı gerekçesiyle dava açtı.

Nvidia, çalışanlarından birinin ekran paylaşımı hatası nedeniyle Fransız otomotiv şirketi Valeo tarafından açılan bir davayla karşı karşıya.

Valeo’nun şikâyetine göre, daha önce Valeo’da çalışan, sonrasında ise Nvidia’ya geçen Mohammad Moniruzzaman isimli mühendis, 2022 yılında iki firma arasında yapılan çevrimiçi toplantı sırasında ekranını paylaşmış ve yanlışlıkla bilgisayarındaki kaynak kodları göstermiş. Valeo çalışanları ekranda görünen kaynak kodların kendilerine ait olduğunu anlamış ve Moniruzzaman hatasını fark etmeden ekran görüntülerini almış.

Burada bir parantez açalım ve Valeo ile Nvidia’nın, gelişmiş park ve sürüş yardımı teknolojileri üzerinde birlikte çalıştığını belirtelim.

The Verge’ün haberine göre Valeo, Moniruzzaman’ın 2021 yılının başlarında “Valeo’nun gelişmiş park ve sürüş yardım sistemleri kaynak kodunun tamamını” izinsiz olarak indirdiğini ve Nvidia’ya katılmadan önce “Valeo’nun teknolojinin çeşitli yönlerini açıklayan çok sayıda Word belgesi, PowerPoint sunumu, PDF dosyası ve Excel çalışma sayfasını” da indirdiğini iddia ediyor.

Davada, Alman polisinin bir ceza soruşturması kapsamında Moniruzzaman’ın evine baskın düzenlediğinde “Moniruzzaman’ın home ofisinin duvarlarına iliştirilmiş Valeo dokümanları ve donanımları” bulduklarını ve Valeo’nun yazılım ve belgelerinin, soruşturmacılar tarafından ele geçirilen Nvidia bilgisayarında bulunduğunu belirtiyor. Davaya göre Moniruzzaman, Alman polisi tarafından sorgulandığında Valeo’nun yazılımını çaldığını itiraf etti.

Nvidia sözcüsünden konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmese de Valeo’nun avukatlarına gönderilen bir mektupta Nvidia’yı temsil eden bir hukuk firması, şirketin “Valeo’nun koduyla veya iddia edilen ticari sırlarıyla hiçbir ilgisinin olmadığını ve müvekkilinizin iddia edilen haklarını korumak için hızlı ve somut adımlar attığını” iddia etti. Moniruzzaman, Nvidia’ya kaynak kodunun yalnızca kendi dizüstü bilgisayarında yerel olarak saklandığını ve diğer Nvidia çalışanlarıyla paylaşılmadığını söyledi.

Bloomberg’de yer alan habere göre Moniruzzaman Eylül ayında Almanya’da Valeo’nun ticari sırlarını ihlal etmekten suçlu bulundu ve 14.400 euro (15.724 dolar) para cezasına çarptırıldı. Ancak Nvidia, çalınan kodu kullanmakla hiçbir ilgisinin olmadığını söylese de Valeo, rakibinin bundan faydalandığını ve “geliştirme maliyetlerinden milyonlarca dolar” tasarruf ettiğini iddia ediyor. Ve eğer kod, “diğer çalışanlar tarafından yapılan kapsamlı düzenlemeler ve geri bildirim döngülerinden” sonra Nvidia’nın veritabanıyla birleştirildiyse Valeo, kodun tamamen kaldırılabileceğini düşünmenin “gerçekçi olmadığını” söylüyor.

Valeo, Nvidia ve çalışanlarının ticari sırlarını kullanmasını veya paylaşmasını engellemek için tazminat ve ihtiyati tedbir talebinde bulunuyor. The Register’a göre jüri duruşmasının tarihi henüz açıklanmadı.

Kaynak: Screensharing mistake gets Nvidia sued over alleged stolen trade secrets – The Verge