Skip to main content

Apple, Apple Watch’un temel özelliklerini, müşterilerin seveceği modern bir tasarımla buluşturan ve daha uygun bir fiyatla satışa sunulan Apple Watch SE’yi duyurdu.

Apple, üç sene önce tanıttığı Apple Watch Series 3’ün halefi olan Apple Watch SE adlı yeni akıllı saatini tanıttı.

Retina ekran ile gelen Apple Watch SE,  Apple Watch Series 6 ile aynı ivmeölçer, jiroskop ve hep açık altimetreyi kullanıyor ve kullandığı en yeni hareket sensörleri ve mikrofon sayesinde, düşme algılama, Acil SOS, uluslararası acil durum aramaları ve Gürültü uygulaması gibi güçlü sağlık ve güvenlik özellikleri sunuyor. Saat, Apple’ın Series 3’te gördüğümüzden iki kata kadar daha iyi performans sağlayacağını iddia ettiği S5 işlemcisini kullanıyor.

Tasarım ve Performans

Apple Watch SE, ince kenarlar ve yuvarlak köşelerden oluşan ve Series 3’ten yüzde 30 daha geniş bir alana sahip Retina ekranla geliyor. Arayüz net ve bilgilendirici komplikasyonlar sunarken, büyük ve kolay okunan uygulama simgeleri ve fontlar kullanıyor.

S5 System in Package (SiP) ve çift çekirdekli işlemci sayesinde Apple Watch Series 3’ten iki kata kadar daha hızlı olan Apple Watch SE, hızlı bir performans ortaya koyuyor. Apple Watch SE, Bluetooth 5.0’ın yanı sıra, telefon görüşmeleri, Siri ve Walkie-Talkie1 için daha iyi bir ses kalitesi sunmak üzere optimize edilen yeni hoparlör ve mikrofona sahip.

Gelişmiş fitness özellikleri

Yeni ve enerji bakımından daha etkili barometrik altimetre, GPS ve yakındaki Wi-Fi ağlarını kullanan yeni nesil hep açık altimetre, gün boyunca gerçek zamanlı yükseklik ölçümleri sağlıyor. Bu özellik, deniz seviyesinin üstünde 30 cm yukarı ve aşağı doğru gerçekleşen küçük yükseklik değişikliklerini algılanmasını sağlıyor ve yeni saat kadranı komplikasyonu veya antrenman ölçümü olarak gösterilebiliyor.

Yerleşik pusula, eğim, yükseklik, enlem ve boylam bilgilerini paylaşmanın yanı sıra, kullanıcıların daha iyi yön bulmasını sağlıyor ve baktıkları yönü daha doğru bir şekilde gösteriyor. Kullanıcılar, saat kadranlarına üç yeni Pusula komplikasyonundan birini ekleyebilecekler ve geliştiriciler, zengin deneyimler oluşturmak için uygulamalarında pusulanın sağladığı bilgilerden yararlanabilecekler.

Sağlık ve güvenlik

Düşme algılama özelliği, kullanıcının düştüğü anı algılamak için özel bir algoritma ve Apple Watch SE’deki en yeni ivmeölçer ve jiroskopu kullanıyor. Bileğin izlediği yolu ve darbe hızlanmasını kullanan Apple Watch, düşüşten sonra kullanıcıya uyarı gönderiyor.

Apple Watch SE, işitme sağlığına yönelik geliştirilmiş özelliklerle kullanıcının bulunduğu yerdeki ortam sesi düzeylerini ölçmek için yeni nesil mikrofon teknolojisinden yararlanıyor. Apple Watch SE, çevrenizdeki seslerin desibel düzeyleri işitme duyunuzu olumsuz etkileyecek bir noktaya ulaştığında, kullanıcılara bir bildirim gönderiyor ve kullanıcılar, Gürültü uygulaması veya Gürültü saat kadranı komplikasyonu ile gürültü düzeyini istedikleri zaman takip edebiliyorlar.

Apple Watch SE fiyatı ve çıkış tarihi

Apple’ın uygun fiyatlı akıllı saat modeli Watch SE, ABD’de 279 dolardan başlayan fiyatlarla satılacak ve bugün siparişe açılacak. Ürün, tüketicilere 17 Eylül’de gönderilmeye başlanacak. Cihazın Türkiye fiyatı 2.699 TL olacak.