Skip to main content

İddialara göre birçok mobil oyun, mikrofon aracılığı ile kullanıcıları dinliyor. Detaylar haberimizde…

Mobil cihazlarımıza uygulama indirirken telefonlarımıza erişmesine izin veriyoruz. Bu da kullanıcı güvenliği ile ilgili bazı endişeleri beraberinde getiriyor. Geçtiğimiz günlerde Facebook’un kullanıcıları dinlediğine dair bazı iddialar ortaya atılmıştı. New York Times’ın yeni iddiasına göre, uygulamalar kullanıcıları dinliyor olabilir. Habere göre uygulamaların birkaçında televizyon reklamlarını ve programlarını dinleyebilen ‘Alphonso’ adlı şirketin yazılımı bulunuyor. Yazılım, ziyaret ettiğiniz yerler hatta gittiğiniz filmlerle bile bağlantı kurabiliyor.

Habere göre Google Play ve AppStore’da Alphonso yazılımını kullanan 250’den fazla uygulama bulunuyor. Uygulamaların çoğunun oyun olması ve çocukları hedeflemesi dikkat çeken detaylar arasında. Yazılımı inceleyen Apptopia adlı şirket, şimdiye kadar Google Play Store’da 106, App Store’da ise 24 uygulamada Alphonso yazılımını bulduğunu belirtti. Play Store’da bu yazılıma yer verdiğini belirten oyunların listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Geçtiğimiz yılın başlarında akıllı televizyonlardan izleme geçmişini toplayan Vizio yazılımına 2,2 milyon dolar ceza kesilmişti.