Skip to main content

ABD’nin SPK’sı olarak bilinen SEC, başta ünlüler olmak üzere dijital paraya yatırımı özendiren Amerikan vatandaşlarını uyardı.

ABD’nin Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) olarak bilinen ve Amerikan finans şirketlerini denetleyen ‘U.S. Securities and Exchange Commission‘ (SEC) ünlülerin ve diğer vatandaşların ICO‘lara yatırım yapmayı teşvik ederek ABD kanunlarını çiğnemiş sayılabileceği yönünde bir uyarı yaptı.

Initial Coin Offering (ICO) yani ‘ilk dijital para arzı’ özellikle blockchain tabanlı yeni proje veya girişimlerin bitcoin ve ether karşılığında, yatırım yapılan proje tarafından yaratılmış olan token yapısını sattığı para toplama mekanizması olarak tanımlanıyor. Kontrolsüz bir kitlesel fon aracı olma özelliği taşıyor.

Son zamanlarda genç girişimler için çok popüler fon araçlarına dönüşen ICO’lar sayesinde projeler milyonlarca dolar fon toplayabiliyor. Geçen aylarda bazı projeler, sosyal medyada Paris Hilton, Floyd Mayweather ve rapçi The Game gibi ünlüler tarafından desteklenmişti.

Ancak ABD’nin en büyük finansal düzenleyici kurumu olan SEC (Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) ünlülerin karşılığında ne aldıklarını beyan etmedikleri bu gibi desteklerin kanuna aykırı olabileceğini açıkladı. ICO’ların reklamını yapanların dolandırıcılıkla mücadele kurallarını da ihlal etmiş sayılabileceklerinin belirtildiği açıklamada, bu kişilerin kayıt dışı çalışan broker’lar gibi davrandıkları vurgulandı. SEC’in yatırımcıları korumak için bu konuya odaklanacağı ifade edildi.

Novum Insights’ın verilerine göre, ICO’lar Ocak-Eylül ayları arasında toplam 2,2 milyar dolar fon topladı. İsviçre, İngiltere ve Malezya gibi ülkeler, bu kontrolsüz fonlama sistemiyle ilgili uyarılar yaparken, Çin’in de aralarında bulunduğu bazı ülkeler ICO’ları yasaklama yoluna gitti.