Skip to main content

iPhone X’in yüz tanıma sistemi hakkında en çok merak edilen sorular ve yanıtları haberimizde.

Apple tarafından tanıtımı yapılan ve stoklarda müşterilerle buluşmayı bekleyen iPhone X‘in bizi yüzümüzden tanıyacak güvenlik sistemi Face ID hakkında akıllarda birçok soru var. İşte onlardan bazıları ve yanıtları…

Face ID sistemini Apple Pay için kullanabilir miyim?

Yüz tanıma Apple Pay için kullanılabiliyor, böylece mağaza, mobil uygulama ve web’deki alışverişler daha güvenli olacak.

Apple’ın yüz tanıma sistemi kandırılabilir mi?

Apple’ın iddiası, cihazın fotoğraf veya maskelerle kandırılmaya oldukça dayanıklı olduğu yönünde. Ama, herhangi birinin telefonunuza bakıp açma olasılığı milyonda bir de olsa var. Yüz tanımada yaşanabilecek yanlış eşleşme ihtimalinin ikizler için ne olduğu bilinmiyor, ancak 13 yaş altı çocuklarda sistemin yanılma payı artıyor.

Sistemden çıkış yaparsam ne olur?

iPhone X’in yüz tanıma sisteminden çıkış yapılırsa, Face ID yerine şifre kullanılabiliyor. Yüz tanımada beş kereden fazla başarısız girişim yaşanması, cihazın 48 saatten fazla süre açılmaması ve benzeri durumlarda da şifreyle giriş yapılması gerekiyor.

Sakalım çıkarsa, gözlük takarsam sistem beni tanır mı?

Face ID sistemi; şapka, baş örtüsü, gözlük, kontakt lens gibi aksesuarlardan, ışık ve karanlıktan etkilenmeyecek şekilde geliştirildi. Ayrıca cihazın yüzünüzü tanıyarak açılma özelliği de zaman içinde kendini geliştiriyor.

Yüzüme ait veriler hack’lenebilir mi?

Apple’ın iddiasına göre, Face ID yüzünüzün matematiksel resmini şifreliyor ve iPhone X’in çipinde korunuyor, böylece taranan yüze ait veriler cihazdan asla ayrılamıyor. Kısacası, hack’lemenin tek yolu telefonun hacker’ın eline geçmesi koşuluyla mümkün görünüyor.