Skip to main content

Rus işgalinin başlamasından bu yana milyonlarca dolar değerinde kripto para bağışı yapılan Ukrayna, kripto paraları yasallaştırıyor.

Başkan Volodimir Zelenski’nin Çarşamba günü imzaladığı bir yasa tasarısı, Ukrayna’nın kripto paraları yasallaştırmasının önünü açıyor. Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı tarafından açıklanan gelişme, yabancı ve Ukrayna menşeili kripto paraların ülkede yasal olarak işlem görebilmeleri için bankaların kripto şirketlerine hesap açabilmelerini de kapsıyor.

Ukrayna Parlamentosu’nun geçtiğimiz yılın Eylül ayında başkanın onayın sunduğu tasarı, Zelenski’nin kripto paraların yasallaştırılmaları sürecinde doğacak maliyetlerden dolayı veto etmesi ile bir süreliğine rafa kaldırılmıştı. Bu ikinci versiyonu ile parlamento onayından 17 Şubat’ta geçen tasarı, bu kez Zelenski tarafından da imzalandı. Yasaya göre kripto paraların yasallaştırılmaları görevinden Ulusal Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu sorumlu olacak.

Ukraynalılar, işgal ile birlikte bankacılık sektörünün yaşadığı sorunlardan ötürü kripto para kullanımını artırırken; ülkenin Dijital Dönüşüm Bakanlığı’na değeri 55 milyon doları aşan kripto para bağışlandı. Ukrayna’ya bağışlanan toplam kripto para değerinin 100 milyon dolara yaklaştığı düşünülüyor.

Ukrayna’da kripto para kullanımı işgal öncesinde de yasak olmasa da bu yasa ile kripto para ticaretinin ve vergilendirmesinin yolu açılacak.

Kaynak: Ukraine is legalising the cryptocurrency market – Mashable