Skip to main content

Patreon, içerik üreticilerin takipçileri tarafından direkt olarak desteklenmelerini sağlayan bir platform olarak biliniyor.

Dead Cat adlı podcast’in konuğu olan Patreon CEO’su Jack Conte, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ile başlayan savaş sırasında pek çok teknoloji şirketinin ve çevrimiçi hizmet platformunun Rusya’da hizmetlerini durdurmasına rağmen Patreon’un Rusya’daki içerik üreticilerini desteklemeye devam edeceğini açıkladı.

Bireylerin otoriter liderlerin kararlarından etkilenmemeleri gerektiğini söyleyen Conte, Rusya’daki içerik üreticilerinin durumdan etkilenmemeleri için Patreon’un faaliyetlerine devam edeceğini, fakat pek çok ABD menşeili bankanın, Visa ve Mastercard gibi finans hizmetleri sağlayan şirketlerin Rusya’dan çekildiklerini hatırlatarak, ödemelerde sorunların yaşanabileceğini belirtti.

Patreon’un rakibi OnlyFans da benzer bir karar almış olsa da finans sistemlerinin Rusya’daki faaliyetlerini durdurmaları ve Rus bankaları ile kopan bağlardan dolayı OnlyFans kullanıcılarının hesapları bir süreliğine kilitlenmişti. OnlyFans, kullanıcılarının hesaplarına tekrar erişim sağlamıştı.

Kaynak: Patreon CEO said the company continued supporting creators in Russia despite US sanctions – Business Insider