Skip to main content

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi ile başlayan Rusya-Ukrayna Savaşı, Ukraynaca öğrenmek isteyenlerin sayısında önemli bir artışa neden oldu.

Duolingo CEO’su ve kurucu ortağı Luis von Ahn, Duolingo üzerinden Ukraynaca öğrenen kişi sayısının %485 arttığını açıkladı. Artışın küresel çapta yaşandığına dikkat çeken Ahn, Ukraynaca öğrenmek isteyen kişi sayısında artışın en çok ABD’de görüldüğünü aktardı.

Polonya’da Ukraynaca diline ilginin %1800 arttığını da açıklayan Ahn, Polonya’da görülen bu artışı Polonyalıların Ukraynalı sığınmacıları karşılamalarına ve onları ağırlamalarına bağladıklarını belirtti.

Von Ahn, ek olarak, Ukraynaca öğrenen kişilerden gelecek seneyi de kapsayacak şekilde elde edilecek olan reklam gelirlerinin Ukraynalılara yardım amacıyla Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, International Rescue Committee ve diğer kâr amacı gütmeyen yardım kuruluşlarına ulaştırılacaklarını açıkladı.

Yine aynı kuruluşlar üzerinden sığınmacılara ve sığınmacıları ağırlayan kişilere Duolingo Plus’ı ücretsiz kullanma imkânı sağlayan kodların dağıtılacağı, üniversite başvurularında kullanılan İngilizce yeterlilik sınavı için de ücret alınmayacağı von Ahn’ın açıklamasında yer aldı.

Duolingo’nun uygulamanın arka arkaya kaç gün kullanıldığını kaydettiği ve bu sayıya göre kullanıcılarına dil öğrenmelerinde yardımcı olduğu biliniyor. Von Ahn, Ukraynalıların “streak” adı verilen bu kullanım kayıtlarının dondurulduğu bilgisini de iletirken; uygulamanın Rusya’da hâlâ ücretsiz bir şekilde ulaşılabilir olduğunu, fakat gelir elde etme sistemini kapattıkları için Rusya’ya vergi ödemeyeceklerini açıkladı. Duolingo, 2021 yılında gelirinin %1’ini Rusya’dan elde etmişti.

Kaynak: Duolingo reports a 485% increase of people studying Ukrainian – Mashable