Skip to main content

Türkiye’de beş yıldır faaliyette olan araç kiralama şirketi Uber’in faaliyetlerinin durdurulmasına karar verildi. Detaylar haberimizde…

Mobil uygulama aracığı ile sürücü ve kullanıcılar arasında bağ kuran yolculuk uygulaması Uber‘in Türkiye’deki faaliyetleri tamamen sona erdi. İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası ile Birleşik Taksiciler Derneği’nin, internet üzerinden ulaşım hizmeti veren Uber’e erişimin engellemesi ve haksız rekabetin tespiti için açılan davada mahkeme, Uber hizmetlerinin haksız rekabet oluşturduğuna karar vererek durdurulmasına ve internet uygulamalarına da erişimin engellenmesine karar verdi.

Karar kapsamında Uber tarafından hizmetin sunulduğu, uber.com., m.uber.com, uber.com/tr ve Uber mobil uygulamalarına erişimin de kararla birlikte engellendi. Uber’in geçtiğimiz Mayıs ayında müşterilerine gönderdiği bir e-posta ile İstanbul’daki UberXL faaliyetlerini 31 Mayıs itibarıyla durdurduğunu hatırlatalım. 

Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu konuyla ilgili, “Uber’e karşı açtığımız dava sonuçlandı. Biz taksiciler olarak 1986’da çıkan kanunla beraber tahditli ticari araçlarız. Bu ticari araçlarımızı devlete belli bedeller ödeyerek sahip olduk. 2013 yılından itibaren Türkiye’de böyle bir korsan taşımacılık başladı. Biz Türkiye Cumhuriyeti adaletine ve siyasetine güveniyoruz. Haklı olduğumuz dava bugün sonuçlandı. Uber’in XL ve normal araçlarla taksiler dahil olmak üzere internet erişimi Türk adaletinin verdiği kararla kapatıldı” açıklamasını yaptı.

UBER’in mahkemenin verdiği karara Bölge Adliye Mahkemeleri’ne itiraz hakkının bulunduğunu belirtelim.