İŞ DÜNYASI

H.Kerem Fındık | 14.06.2017 - 10:30

Uber’de son durum: CEO Kalanick izne ayrıldı

Uber’de iddialar doğru çıktı ve CEO Travis Kalanick izne çıktı. Yürütülen soruşturmanın ardından ise bir dizi tavsiye gündeme geldi.

Dün yayımladığımız haberde Uber CEO’su Travis Kalanick’in izne ayrılabileceği iddiasını yazmıştık. Bu iddia gerçek oldu ve Kalanick çalışanlarına durumu açıklayarak izne ayrıldığını bildirdi. Kalanick ne zaman işin başına döneceğini ise paylaşmadı. Kalanick’in yokluğunda Uber’in yönetimini bağımsız bir komite üstlenecek.

Dünkü haberimizde ayrıca Uber’deki cinsel taciz iddialarını araştırmak üzere eski başsavcı Eric Holder’ın görevlendirildiğini belirtmiştik. Holder iddiaları araştırdı ve araştırmanın ardından tavsiyelerini bir araya getirdi. 47 maddeden oluşan tavsiyeler arasında Uber’in kurum kültürünün yeniden oluşturulmasından etkinliklerdeki alkol tüketiminin sınırlanmasına, işyerindeki romantik ilişkilerden çalışanların İK kayıtlarının kontrol alınmasına kadar değişen konular yer alıyor.

Uber’e COO geliyor ve Kalanick’in yetkilerin budanıyor

Bu tavsiyelerin ilk sırasında CEO Travis Kalanick’in yetkilerinin gözden geçirilmesi ve bu yetkilerin bir kısmının operasyondan sorumlu başkan yardımcısı (COO) atanarak bu kişiye aktarılması bulunuyor. Öte yandan, Kalanick çalışanlarına bir e-posta göndererek, bu konudaki bütün sorumluluğun tamamen kendinde olduğunu söyleyerek, Uber 2.0’ın başarılı olması için zamanının önemli bir kısmını üst yönetim ekibine ayıracağını ifade ediyor.

Konuya ilişkin diğer bir değerlendirme de Uber Yönetim Kurulu Üyesi Arianna Huffington’dan geldi. Huffington, “Süreç beklediğimizden daha acılı ve zor geçti. Fakat bir dönemin sonuna geldik. Şimdi görevimiz, Uber’i yeni döneme birlikte hazırlamak için öğrenmek, yeniden inşa etmek ve ileri götürmek” diyor.