TEKNOLOJİ

H.Kerem Fındık | 13.06.2017 - 15:23

Uber’de son durum: CEO’nun sağ kolu ayrıldı, sıra CEO’da mı?

Uber üst yönetiminde sular durulmuyor, CEO Kalanick’in sağ kolu görevinden ayrıldı.

Bilindiği gibi Şubat ayında Uber’de cinsel taciz vakası yaşanmış ve biz de bu konuyu haberleştirmiştik. Olayın ardından Uber CEO’su Travis Kalanick, iddiaların araştırılması için eski başsavcı Eric Holder’ı görevlendirmişti. Ayrıca Uber Yönetim Kurulu Üyesi Arianna Huffington da Twitter hesabından Travis Kalanick’i destekleyen bir açıklama yayımlamış ve soruşturma için yönetime yardımcı olacağını paylaşmıştı.

Geçtiğimiz Pazar günü şirkette yönetim kurulu toplantısı yapıldı ve Uber CEO’su Travis Kalanick’in sağ kolu olarak nitelenebilecek İş Geliştirmeden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Emil Michael görevinden ayrıldı. Konuya yakın bir kaynağın verdiği bilgiye göre, CEO Travis Kalanick’in de izin ayrılacağı iddia ediliyor. Alınan bu kararların Eric Holder’ın tavsiyeleri sonucu uygulandığı da gelen haberler arasında.

Emil Michael’ın yerine David Richter
Bununla birlikte, firma sözcüsü görevinden ayrılan Michael’ın yerine Başkan Yardımcısı David Richter’ın getirileceğini belirtti. Emil Michael’la ilgili yaptığımız kısa bir taramada, kendisinin dedektifler tutarak gazetecilerin özel hayatlarının araştırmak istediği bilgisine ulaştık. Gelen tepkiler üzerine Kalanick bir açıklama yaparak durumu toparlamaya çalışmış. Yönetim toplantısı sonucunda alınan tavsiye kararlarının bugün çalışanlara duyurulacağını da eklemiş olalım.

Konuyla ilgili diğer bir kaynak da, izne ayrılma kararının tamamen CEO Kalanick’in tasarrufunda olduğunu söyledi. Diğer bir haberde ise Kalanick’in üç ay izne çıkabileceği aktarılıyor. Bu arada, şunu da not edelim: Uber Yönetim Kurulu Üyesi Arianna Huffington yaptığı bir açıklamada Uber’de yeni bir üst düzey yönetime ihtiyaç olduğunu bildirmişti. Buna paralel olarak ise 5 Haziran’da Frances Frei şirkete liderlik ve stratejiden sorumlu başkan yardımcısı olarak atanmıştı.

Kaynaklar: Reuters ve New York Times