İŞ DÜNYASI

H.Kerem Fındık | 14.06.2017 - 12:02

THY çalışanlarını sosyal medya konusunda uyardı

Türk Hava Yolları çalışanlarının sosyal medya kullanımına yönelik bir dizi düzenleme yayımladı.

Türk Hava Yolları, dün yayımladığı bilgilendirme notuyla çalışanlarından, sosyal medyada yaptıkları paylaşımlara dikkat etmelerini istedi. Hürriyet Gazetesinde bugün yayımlanan habere göre, bilgilendirme notunu Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi paylaştı. Bilal Ekşi notta, “kişisel sosyal medya hesaplarındaki paylaşımların içeriğinden kişiler şahsen sorumlu olmakla birlikte çalışanları tarafından sosyal medya ve internet platformu üzerinden yapılacak paylaşımların Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı’nın prestijine, marka değerine ve kurumsal ilkelerine zarar vermesinin önüne geçmektir” diyor.

Türk Hava Yolları çalışanları neleri paylaşamayacak?
Firma çalışanlarının THY’de çalıştıkları bilgisi ve veya görseli sosyal medya hesaplarında yer almayacak. Mevcut markaya zarar verecek hukuki sonuçlar yaratabilecek içeriklerden kaçınılacak. THY adına herhangi bir itham ve çalıştıkları kurum adına itham, beyan veya vaatte bulunamayacak. Çalışanlar gizlilik içeren bilgi veya belgeleri sosyal medyadan paylaşamayacak. Açıklamada ayrıca çalışanların neleri paylaşabileceklerine yer veriliyor. Buna göre, personel THY’nin kurumsal medya hesapları tarafından yayınlanmış haberleri, bilgilendirmeleri, anketleri paylaşabilecek. Sosyal medyada THY hakkında haberlere iyi niyetli olsa da yorum sahipleri ile iletişime geçmemeleri, konuyla ilgili THY birimlerini haberdar etmeleri gerekiyor.

Şirketin yeni uygulamasıyla personele üniformalı paylaşımına da yasak getirildi. Paylaşılan fotoğraflarda, genel ahlak veya güvenlik konusunda bilgilere dikkat edilmesi istendi. Ayrıca bu fotoğraf, video veya bilgilerin üçüncü şahıslarca kötü niyetli kullanılabileceği de hatırlatıldı.

Kaynak: Hürriyet