Skip to main content

Twitter, örneğini Instagram’da gördüğümüz ‘yakın arkadaşlar’ özelliğini platforma entegre etmek istiyor.

Twitter, seçilen tweetlerin sadece belirli bir grupla paylaşılmasını sağlayan bir ‘yakın arkadaşlar’ özelliği üzerinde çalışıyor. Instagram’ın hikâyeler için uzunca bir süre önce platforma entegre ettiği bu özellik, Twitter tarafından geçtiğimiz yılın Temmuz ayında Trusted Friends, yani güvenilir arkadaşlar adıyla duyurulmuş ve o günden bu yana geliştirilmeye devam etmişti. Ek olarak, Twitter, bu özelliğin ismini değiştirmiş ve Twitter Flock olarak anmaya başlamıştı.

Twitter’ın duyurduğu bu özelliği o günden bu yana takip eden bir mobil geliştirici olan Alessandro Paluzzi, bu özelliğe getirilen yenilikler hakkında bir tweet paylaştı.

Paluzzi’nin tweetine göre, Twitter pek çok yeni özelliğini tanıttığı gibi Flock’u da yeni bir sayfa açarak tanıttı. Bu sayfaya göre, Flock listelerine 150 kişi eklenebilecek, Flock ile paylaşılan tweetleri sadece bu listeye eklenen kişiler görebilecekler ve yanıtlayabilecekler ve ayrıca, listelerde değişiklik yapıldığında, listeden çıkarılan kişiler bu konuyla ilgili olarak bilgilendirilmeyecekler.

Paluzzi’nin paylaşımında bir Twitter kullanıcısının bir tweeti paylaşırken Twitter Flock listesini seçmesi halinde o listede bulunan ve tweeti gören kişilerin bir de etiket ile bilgilendirilecekleri görülüyor. Tweeti görüntüleyen kişi, bahsi geçen tweetin yazarının kendisini Twitter Flock listesine eklediği için tweeti görüntüleyebilediğine dair bilgilendirilecek.

Twitter Eylül ayında Communities (topluluklar) adlı bir başka özelliğini duyurmuştu. Communities özelliği ile Twitter kullanıcılarının Facebook’ta yer alan gruplara ve Reddit’te yer alan başlıklara benzer bir şekilde yaratılan konu başlıklarını takibe alabilmeleri ve sadece bu grupların üyeleri tarafından görülecek şekilde tweet paylaşımı yapabilmeleri hedefleniyor. Communities adlı özellik an itibarıyla sadece davetiye ile kullanılabiliyor. Flock’un ise ne zaman platforma ekleneceği ve bu ismin korunup korunmayacağı henüz bilinmiyor.

Kaynak: Twitter’s ‘close friends’ feature could share tweets with up to 150 select users – The Verge