Skip to main content

Twitter, platform içerisinde en çok konuşulan konuyu açıklamaya yardımcı olmak amacıyla yeni bir güncelleme üzerinde çalışıyor.

Twitter’da Trends bölümü yani Gündemler kısmı, en çok ne hakkında konuştuğunu gösteriyor. Fakat sıklıkla, Twitter’da gündem olan bir kelime veya ifadeye bakıp “Bu neden gündem oluyor?” diye soruyoruz. Twitter bu konuda bir adım atmaya hazırlanıyor.

Twitter, trend sekmesini güncelleyerek hangi konunun neden popüler olduğunu gösteren yeni bir sistemi test etmeye başladı. Platform, Android ve iOS uygulamalarında bazı konular için bilgilerin eklenmeye başlanacağını ve bunların yakında web için de geçerli olacağını duyurdu. Yeni özellik kısaca; gündem kısmında gördüğünüz bir konunun orada olma sebebini kullanıcılarına gösterecek. Böylelikle ilgili konunun neden gündem olduğunu hızlı şekilde anlamak kolaylaşacak. Platform, bu özelliği de önümüzdeki haftalarda kullanıma açmayı planlıyor.

Twitter Ürün Müdürü Frank Oppong, yeni özelliği şu ifadelerle duyurdu, “Twitter’da tamamıyla, Tweetler ve hesaplardaki uyarı işaretlerinin yanı sıra düzenlenmiş sayfalar (diğer adıyla Anlar) ve gündemlerle ilgili makaleler hakkında insanlara daha fazla bağlam sunmak için çalışıyoruz. Buna yardımcı olmak için, bir şeyin neden gündem olduğunu açıklamaya yardımcı olmak adına sabitlenmiş Tweetler ve gündemlerle ilgili tanımlar ekliyoruz” dedi.

Oppong, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önümüzdeki haftalarda, gündeme bağlam eklemeye yardımcı olmak için bazı gündemlere eklenen kısa tanımlar göreceksiniz. Tanımlar, bir şeyin neden gündem olduğu konusunda anlaşılması kolay ve net kaynaklı bir bağlam sağlayacak. Açık olmak gerekirse, gündemleri iyileştirmek için yapılacak daha çok iş olduğunu biliyoruz ve bugün duyurduğumuz bağlam güncellemeleri sadece doğru yönde atılmış küçük bir adım. İnsanların bir şeyin neden gündem olduğunu anlamalarına yardımcı olmak ve bir şeyin nasıl gündem olduğuna dair şeffaflık sağlamak için yapabileceğimiz daha çok şey var. Gündemleri daha iyi hale getirmemiz gerekiyor ve bunu yapacağız.”